De M-A-N Fabrieken C J 3 NIEUWS men. Dit betekent meer werkgelegenheid voor de gehele werf en daarmede een bij drage in de voor het landsbelang noodzake- lij'ke uitbreiding der industrialisatie. Wan neer het graafwerk gereed zal zijn gaat de bekende aannemingsfirma BATO met de be- ton-constructie beginnen. Alvorens het dok in werking kan worden gesteld, komt er echter nog heel wat kijken op mechanisch en ander gebied. Machtige pompen en andere werk tuigen, sterke motoren etc. moeten worden gebouwd en gemonteerd. Wij zullen het ech ter voor het ogenblik hierbij laten. Een twee tal foto's illustreert de eerste schreden op het pad, dat naar de schepping van een modem goed geoutilleerd dok leidt. Wanneer wij heden in ons Bedrijfsblad een beschrijving geven van de bouw van diesel motoren in de M.A.N-fabrieken, dan doen wij zulks met de bedoeling met onze lezers nader in te gaan op en begrip bij te brengen van Diesel's grondgedachte omtrent de ideale Warmtekrachtmachine en haar verdere ver wezenlijking tot op de huidige dag in de M.A.N-fabrieken te Augsburg. Teneinde zich een duidelijk beeld te kunnen vormen van de fabriek te Augsburg, dient allereerst in korte trekken de vooruitstre vende en vastberaden pioniersgeest vermeld te worden, waaraan het te danken is geweest, dat in de loop der jaren een steeds toene mend aantal producten kon worden afgele verd, waardoor de naam „M.A.N" een we reldreputatie kreeg. In 1840 werd in Augsburg de grondslag ge legd voor de huidige fabriek door de oprich ting van de „Sandersche Maschinenfabrik", die machines van allerlei aard produceerde. In 1844 werd deze fabriek overgenomen door Carl Reichenbach en Carl Buz. Terwijl Reichenbach zich meer speciaal bewoog op het gebied der drukpersvervaardiging, was het Carl Buz, die door zijn ervaringen bij de bouw van de spoorwegbrug over de Lech, een vruchtbaar terrein gevonden had op het gebied van de stoommachine met de daarbij behorende stoomketels, overbrengingen, mo- len- en pompinstallaties en niet in de laatste plaats van waterturbines, met welker ver vaardiging de fabriek zulke baanbrekende arbeid had verricht. In het jaar 1857 werd De bouw van grote Diesel-motoren heeft de jaren na de oorlog bij onze onderne ming wel een zeer grote vlucht geno men. Naast de licentie voor de bouw van de M.A.N-motoren, heeft de onderneming ook de licentie verkregen voor de bouw van Doxford-motoren. Van deze laatste zijn er in de afgelopen vijf jaren reeds verscheidene afgeleverd en door ons ingebouwd. Ook de M.A.N .-motor blijft echter aandacht vragen en de Redactie prijst zich gelukkig er in geslaagd te zijn iets meer te vernemen over deze onderneming, welke in Augsburg geves tigd is. Met ingang van dit nummer wordt een aanvang gemaakt met de publicatie daarvan. het steeds groeiende bedrijf omgedoopt in „Mascliinenfabrik Augsburg A.G.". Door de revolutie van 1848 had de behoefte aan couranten en publicaties een nimmer gedachte vlucht genomen, hetgeen de fabri-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1952 | | pagina 5