VERENIGING W.F. Aardappelmoeheid Bedrijvigheidjes AFDELING DUIVENSPORT AFDELING MANNENZANG NIEUWS 14 Pattje, E. Qass. bedrijfsleider Kruys, Whoofdbaas Houtbewerking Mastenbroek, G. C. baas Scheepsbouw Meeldyk, J. Cyzerwerker-transporteur v. Bueren, Shelper by de yzerwerkers Harreman, Pgereedschapsmid Breedyk, Belectrisch-lasser Jung, F. Ascheepmaker Steyl, J. Aplaatwerker Breeman, Averver-schilder Vermaat, Lmetselaar v. Zevenbergen, A. Ch. scheepsbeschieter Afd. Bedrijfsschool: HH. v. d. Jagt, P. C. Chef Bedrijfsschool - voorz. Baart, Wleerm. Scheepsbeschieters Kooiman, C. Bleermeester Plaatwerkers Kop, Pleerling koperslager Fukkink, G. W. leerling plaatwerker Krabbendam, J. leerling scheepsbeschieter de Bruin, G. Pb. leerling bankwerker Muller, P. Aleerling bankwerker v. d. Ent, Hleerling schilder In December 1952 ontving ik van de Plantenzicktekundige Dienst de mededeling nr. 114 over aardappelmoeheid. Voor de volkstuinders is het weieens aardig iet6 over deze ziekte te lezen, daar deze aardappelmoebeid de wettelijke bepaling heeft veroorzaakt, dat slechts 1/3 van de volks tuin met aardappelen beteeld mag worden. Dit is voor onze volkstuinders een zeer grote handicap, daar 2/3 ge deelte groenten voor de meeste gezinnen te veel is. Uit de mededeling nr. 114 geef ik bet volgende zeer ver kort weer: Aardappelmoeheid is een nieuwe ziekte, die voor het eerst ontdekt werd in 1911 by Rostock in Duitsland. In ons land werd het eerste geval in 1941 gevonden. De veroor zaker van deze ziekte is het aardappelcystenaaltje (Hele- rodera rostichiensis Wollenweber). Zijn naam is lang, hopelijk zyn bestaan kort. Dit aaltje wekt alleen ziekte verschijnselen op bij aardappelen en tomaten, en wel door dat de ongeveer een halve millimeter grote larven de jonge wortels binnendringen en deze vernietigen of buiten wer king stellen. Is het aantal van deze aaltjes groot, dan kan het gewas zelfs geheel te gronde gaan. De larven ont wikkelen zich in de wortels tot volwassen aaltjes. Twee maanden na het poten van de aardappelen zien we aan de wortel speldeknop grote bolletjes. Deze zyn eerst wit, later worden ze geel en tenslotte bruin. Deze met levende in houd gevulde bolletjes heten cysten, en kunnen jarenlang als zodanig in de grond achterblijven. Zy zijn dus zeer resistent en maken daardoor de ziekte zo gevaarlijk en verraderlijk. Gaan we op die grond weer aardappelen of tomaten verbouwen, dan worden de larven weer actief, tasten het gewas weer aan en vermeerderen zich sterk. De bestrijding van de ziekte. Het is nog niet mogelyk om de aardappelmoeheid op eco nomisch verantwoorde wijze te bestrijden. Een bestrydings- middel is nog niet gevonden, maar vele onderzoekers zijn er mee bezig. Het gevaar voor het optreden van de ziekte dreigt het sterkst in de volkstuinen, waar vruchtwisseling ten aanzien van de aardappelen nogal eens wordt ver waarloosd. Door een goede vrucbtwisseling dient U niet alleen Uw eigen belang, doch tevens een landsbelang, daar voor 10.000.000 mensen in ons kleine landje de aardappelen dagelijks voedsel zyn. Wie wat meer over aardappelmoeheid wil weten, bestelle by de Plantenziektekundige Dienst te Wageningen mede deling nr. 114 Aardappelmoeheid, en de daarmede ver band houdende weltelyke voorschriften. De kosten daar van zyn 0.50. L. In een artikel over het aantal bewoners van de gehele aarde werd o.m. het navolgende medegedeelduit lellin gen is gebleken, dat dit aantal sinds 1939 is gestegen met pl.m. 300 a 400 millioen mensen tot ca. 2377 raillioen. Zo'n berichtje brengt ons tot nadenken! Tot eenvoudige begrippen herleidt betekent het, dat mil- lioenen malen enkele maaltijden per dag worden gebruikt (gemakshalve worden hier groten en kleinen „gelijkge schakeld"), millioenen kledingstukken gekocht en ver sleten, schoeisel enz. enz. Vult U zelf maar in. Op deze wijze kan bijna zuiver worden berekend, wat het dag-, maand- of jaarverbruik zou zyn, als En om dit woordje „als" draait het nu. lot op beden zijn er vele factoren, die èn de berekening van het verbruik èn de bepaling van een verantwoord mi nimum of maximum in de weg staan. Het uiteenlopende welvaartspeil der volkeren, het wel- \aartspeil bij verschillende groeperingen en personen, het niet of onvolkomen uitwisselen van gegevens door diverse landen, de uiteenlopende inzichten omtrent een redelijk welvaartspeil, de begrippen minimum, maximum en luxe, de uiteenlopende mogelijkheden en moeilijkheden om het bestaande peil te veranderen enz. Als voor verschillende van deze factoren een bepaalde en verantwoorde oplossing zou zijn gevonden, dan zou de gehele wereldproductie inderdaad naar de behoefte kun nen worden vastgesteld. Als dan nog distributie (markt) en het aanleggen van de nodige reserves volkomen feilloos werkten, welnu, dan zou ieder mens op aarde zyn werkelijk deel kunnen verdienen en ontvangen. Voorlopig kunnen wy niet beter doen dan in eigen kring streven naar goede en goedkope producten en maatregelen overwegen (of een begin van uitvoering geven) t.a.v. de opgeworpen vraagstukken, als wij nu en in de toe komst maar gespaard mogen blijven voor „eenheidspak- kies", letterlijk en figuurlijk. G. Het bestuur der Postduivenvereniging Wilton-Fijenoord vraagt voor het volgende Uw aandacht: Deze zomer zullen we een pleizierreis maken naar een van de mooie streken van Nederland. Er kunnen nog en kele mensen worden geplaatst. De kosten zijn 70 cent per week voor man en vrouw (van 1 Januari 1953 af). Dit bedrag zal wekelyks worden afgehouden van het loon. De reis zal op een werkdag worden gemaakt, dus moet er een snipperdag voor worden vrijgehouden. De reis, die we zullen maken - vermoedelijk de laatste week in Juli - is reeds vastgesteld. Bij verhindering door onvoorziene om standigheden zal een gedeelte van het gespaarde bedrag worden terugbetaald. Verdere inlichtingen bij het bestuur: P. Kreuk, afd. Klinkers, voorzitter. B. v. d. Velden, afd. Houten Scheepm. secr. G. Breur, verbandmeester, penningmeester. J. v. d. Linden, stellingmaker, 2e voorzitter. In ons vorig nummer hebben wij een verslag kunnen lezen over hetgeen het Mannenkoor in 1952 gepresteerd heeft. Wie van ons had kunnen vermoeden dat de steller van dat verslag zyn laatste bydrage zou schryven voor ons Personeelsblad.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1953 | | pagina 16