KIMKIELEN Het geheim der NIEUWS 8 Uit de scheepscourant van Hr. Ms. fregat „Van Amstel" nemen wij het volgende arti kel over. Naar aanleiding van de vele vragen en gis singen omtrent de reparatie welke werd onder gaan, werd van bevoegde zijde contact opge nomen met de hoofdingenieur van de afde ling Scheepsbouw van het Ministerie van Marine, Ir. J. J. Stenger, en werd hem ge vraagd een kleine verhandeling te geven over de nieuwe kimkielen. Wat gebeurde er met de kimkielen van Hr. Ms. „Van Amstel"? Deze vraag zal bij menigeen naar voren zijn gekomen. Het antwoord daarop luidt dat de Konink lijke Marine wil proberen door de toepas sing van de kimkielen, die in het dok aan het schip werden aangebracht, de gedra gingen van Hr. Ms. „Van Amstel" bij zeegang wat prettiger te maken. Het is in de Koninklijke Marine langzamer hand algemeen bekend, dat de Amerikaanse fregatten „DE", een klasse van oorlogssche pen, waartoe ook Hr. Ms. „Van Amstel" be hoort, bij zeegang heftig en over grote hoe ken slingeren. Het percentage zeezieken is groter dan op andere schepen en de bedie ning van de verschillende organen wordt er door bemoeilijkt. Indien wij er in konden slagen dit hinderlijke slingeren te verminderen, zou er al veel ge wonnen zijn. Vrijwel alle schepen zijn voorzien van kim kielen, men beoogt hiermede het slingeren te dempen of anders gezegd, af te remmen. In de meeste gevallen bestaan deze uit een op de huid van het schip gelast of geklonken T-profiel waaraan een kielplaat is bevestigd. Ir. W. Rösingh, lioofd-ingenieur van Wilton- Fijenoord heeft kimkielen geconstrueerd, die een betere werking hebben. Teneinde deze werking in het kort te verklaren gaan we eerst na wat er eigenlijk gebeurt bij de kim kielen, die bij Hr. Ms. „Van Amstel" wer den verwijderd. Als het schip in vlak water vaart, stroomt liet water er precies langs, de kimkiel is n.l. vol gens de stroomlijnen van het water langs de huid daar ter plaatse aangebracht. Gaat het schip slingeren dan moet de kim kiel zich dwars door deze stroomlijnen bewe gen. We hebben dus nu een voorwaartse en een dwarse beweging, het lijkt alsof de kim kielen een hoek maken met de stroomlijnen van het water. Het gevolg hiervan is, dat de kimkiel zich wil gaan verplaatsen in tegenovergestelde rich ting. Zij is echter verbonden aan het schip, en wil dit terugdrukken en oefent zodoende een remmende invloed op het slingeren uit. De invloed van een plaat die onder een hoek in stroomlijnen wordt geplaatst of er door heen wordt bewogen zien wij duidelijk bij de werking bij een roer van een schip, de vlieg tuigvleugel die het vliegtuig draagt, de schroefbladen van een scheepsschroef, vlieg- tuigschroef etc. Het water zal echter al spoedig langs de kimkiel gaan stromen en daardoor komt het, dat, hoe verder men naar achteren gaat, hoe minder uitwerking zo'n kimkiel heeft. (Een hoog kort roer geeft een groter stuurmoment dan een laag lang roer.) De voorkant van deze kimkielen is dus liet meest werkzaam. Ir. Rösingh is op de gedachte gekomen 0111 de goede werking aan de voorkant van de kim kiel te herhalen door deze telkens te onder breken. Bovendien heeft hij aan al die stukjes een vleugelprofiel gegeven om de weerstand te verminderen en de druk (of zoals men wel zegt: de lift) te vergroten. Hetzelfde wat men tegenwoordig hij roeren toepast. Om te zor gen dat er aan de buitenzijde niets blijft haken, wordt langs de toppen van de vleu geltjes een gladde pijp gelast. Deze zogenaamde Rösingh-kimkielen zijn voor het eerst toegepast op Hr. Ms. „G 15" en „G 16", daarna op verschillende andere sche pen o.a. Hr. Ms. „Heemskerck", de kruisers, de „Oranje" van de S.M.N, etc.; op al deze schepen stonden de vleugels of vinnen in één vlak. Op voorstel van de Koninklijke Marine wer den de vinnen op Hr. Ms. „Van Amstel" voor het eerst in twee vlakken aangebracht daar dit een grotere sterkte geeft en wij bo vendien verwachten hiermede de werking nog iets te kunnen verbeteren.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1953 | | pagina 10