15 NIEUWS alle zeilen bijgezet om deze organisatie in de kortst mogelijke tijd ook in practijk op te bouwen. Allerwege worden in de diverse provincies en gemeenten daarvoor wervings acties gehouden, aangezien de voorziening van het noodzakelijke personeel voor dit „burger-verdedigings-apparaat" in eerste in stantie op een basis van vrijwilligheid berust. Hoewel wij mogen aannemen, dat U allen in meerdere of mindere mate de doelstellingen van de Burgerlijke Verdediging bekend zul len zijn, volgt bieronder, zéér in het kort, de organisatie in grote lijnen. De Burgerlijke Verdediging moeten wij in de eerste plaats zien als vierde zuil van het Nationaal verdedigingsapparaat naast de zee-, land- en luchtstrijdkrachten, met andere woorden, een centrale organisatie waarin al die landgenoten kunnen worden opgenomen, die niet reeds verplichtingen hebben op mi litair-, semi-mililair-, politioneel- of Rode Kruisgebied. De Burgerlijke Verdediging, waarvan de opperste leiding berust bij de Minister van Binnenlandse Zaken, in nauwe samenwerking met zijn ambtgenoot van Oor log en Marine, is onder te verdelen in: A. Bescherming Bevolking. B. Bedrijfszelfbescherming. C. Bedrijfsbescherming. Ad A. De „Bescherming Bevolking" is enigs zins te vergelijken met haar voorgangster uit de laatste oorlog, n.l. de „Luchtbescherming" met dit belangrijke verschil, dat de taak der Bescherming Bevolking zich véél verder uit strekt dan de voormalige Luchtbescherming, en daarvoor o.a. de beschikking heeft over: Politie, brandweer, medische teams, sociale dienst, opruim- en reddingsploegen, pionier- ploegen, gasverkenners, identificatie- en bergingsdienst, enz. enz. Ad. B. en C. De „Bedrijfs(zelf)bescherming" Dit is het terrein waar wij rechtstreeks mee te maken hebben en waarvoor wij Uw aller aandacht vragen. Het essentiële verschil tussen Bedrijfszelf- en Bedrijfsbescherming kan aldus worden samengevat, dat Bedrijfszelfbescherming de algemene beschermingsmaatregelen betreft voor het personeel en voor het bedrijf als geheel (dus schuilkelders, verduistering, hrandblusinstallatie enz.) terwijl de Bedrijfs bescherming meer in het bijzonder geldt voor het dusdanig beschermen van machines en gebouwen, dat de productie ook in oor logstijd is veiliggesteld. De Bedrijfsbescher ming is dan ook verplicht voor die bedrijven, die gelden als vitaal en onmisbaar voor de ongestoorde bevoorrading van 's Lands bevol king en strijdkrachten, zoals b.v. levensmid- delenbedrijven, gas- en electriciteitswer- ken, waterleidingwerken, machinefabrieken, scheepswerven enz. enz. Deze beschermings maatregelen hebben dus mede tot doel om naast een veiliggestelde productie, de werk nemer, óók in oorlogstijd, een zo rustig mo gelijke werkkring te verzekeren. Uit het voorgaande is dus af te leiden, dat voor onze werf naast de Bedrijfszelfbescher ming óók de Bedrijfsbescherming georgani seerd dient te worden. De organisatie van de Bedrijfsbescherming is vrijwel gelijk aan die van de Bescherming Bevolking. De be drijfsbescherming moet n.l. in oorlogstijd de constante beschikking hebben over o.a. - bedrijfsbrandweer, - bedrijfspolitie (orde- en beveiligingsdienst), - opruim- en reddingsploegen, - E.H.B.O. en medische teams, - gewondentransportploegen, - pionierploegcn, - ordonnansen, - uitkijkposten. Het geheel staat onder commando van het Hoofd Bedrijfsbescherming (H.B.), die te vens tijdens actie (dus een luchtaanval e.d.) de algehele leiding van het gehele bedrijf in handen heeft. Dit H.B. dient echter vanzelfsprekend reeds in vredestijd over het nodige personeel voor bemanning der diverse ploegen te beschik ken. Deze mankracht dient n.l. opgeleid en geoefend te worden, hetgeen tijd vergt, en de tijd, die ons is toegemeten, is kort. De Mi nister van Binnenlandse Zaken wenst n.l., dat medio 1953 in geheel Nederland de Bedrijfsbeschermingsorganisaties gereed en paraat zijn. Dit kan echter niet zonder L'w aller mede werking! Wij rekenen er dan ook op, dat, wanneer binnenkort een beroep op U zal worden ge daan, U zich in groten getale beschikbaar zult stellen voor deze voor de instandhouding van ons bedrijf zo uitermate belangrijke organi satie! In dit verband vestigen wij er nadrukkelijk de aandacht op, dat, ingevolge desbetreffende Regeringsbepalingen, personeelsleden van vi tale bedrijven, zoals onze iverf, géén nood- wachtverbintenissen mogen aangaan, met an dere woorden, verbintenissen in het kader der Bescherming Bevolking (blok-, wijkploegen, en dergelijke) zonder voorafgaande uitdruk kelijke toestemming van de werkgever. Ten behoeve der personeelsadministratie dient bovendien een ieder, die een verbin- lenis wenst aan te gaan met de Nat. Res., Res. Politie, Res. Brandweer, Rode Kruis of andere reserve korpsen, zulks tevoren aan de werkgever kenbaar te maken.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1953 | | pagina 17