5 NIEUWS Figuur 3 plaats gevonden in de Dordtse Kil, westelijke oever, nabij het zo geteisterde 's Gravendeel. Figuur 2 geeft een kaartje aan van de ondergelopen polders rondom 's Gravendeel n.l. de Trekdam, Mookhoek, Kooiland, Strijense Polder en diverse kleine polders. Dit gebied heeft een oppervlakte van 1466 H.A. en een uit te pompen waterhoeveelheid van c.a. 15 millioen kub. meter. De polders waren met elkaar in verbinding gebracht door de omringende „slaperdijken" door te steken met behulp van springladingen. Aan de andere zijde van de dijk, waarover de ver keersweg Strijen - 's Gravendeel loopt, ligt de Nieuw Bonaventura polder met een opper vlakte van 2480 H.A. Ook hieruit kon wor den „getrokken" door middel van een „dui ker", die echter te kleine afmetingen had. Het werd niet mogelijk geacht de dijk door te steken, anders zou deze enige belangrijke verkeersweg ook nog gestremd worden. Nadat op 13 Februari de pompboot naar de plaats van bestemming was gesleept en daar werd geankerd, begon onze taak met het ver vaardigen van 4 stuks nieuwe pijpleidingen, 900 mm. diameter en elk 36 meter lang, gewalst uit 10 mm. plaat. De pijpen werden van flenzen voorzien voor een gemakkelijke montage. Deze zuigbuizen werden op de wal gesteund door hiervoor vervaardigde houten jukken en op de pompbootopbouw door ijze ren I-liggers met stekers. Figuur 3 en figuur 4 geven hiervan een afbeelding. Er moest rekening gehouden worden met het tij-verscliil in de Dordtse Kil, dat gemiddeld I,90 meter bedraagt. Dus moesten de lei dingen „scharnierbaar" gemaakt worden t.o.v. de wal en dit werd bereikt door de buizen te koppelen op de pompboot en op de wal met lederen balgen, inwendig voorzien van ijzeren hoepels. Deze balgen zijn ook op de loto's zichtbaar. Zaterdagmorgen 14 Februari begon het buizen leggen, 's Zondags werd doorgewerkt en 's middags waren we klaar om met de eerste pomp te gaan pompen. Onze mensen hebben hierbij verrassend snel gewerkt onder alles behalve gunstige omstan digheden, zoals modder en koude. De grote buizen moesten ter plaatse van de juiste knik worden voorzien, overeenkomstig het dijk- profiel. Figuur 5 geeft dit te zien. Stagnatie ontstond om de zuigbuis op va cuum te krijgen, omdat de maximum zuig- hoogte 5,50 meter bedroeg. Met behulp van een geleende ejector met mobile luchtcom- pressor en de vacuumpompen van de instal latie lukte het Maandagmorgen 17 Februari de eerste pomp te doen aanslaan. De bema ling had een aanvang genomen waarnaar de bewoners rond 's Gravendeel zo reikhalzend hadden uitgezien. Maandagnacht werd de op de werf klaar ge maakte tweede buisleiding naar 's Graven deel vervoerd en op Dinsdag werd de leiding voor de tweede pomp gelegd. Woensdagmor gen kwam deze pomp in bedrijf. De lei dingen voor de derde en vierde pomp volgden snel, zodat op 21 Februari alle pompen in bedrijf kwamen. Op figuur 6 ziet men het leggen van de zuigbuizen. Na het in bedrijf stellen der pompen ondervonden we nog en kele onaangename verrassingen, zoals zware draaikolken boven de zuigmonden. Dit kon worden tegengegaan door vlotten ter plaatse vast te leggen. Er moest o.a. een oplossing gevonden worden om de boot op afstand van de wal te houden. De reactie-krachten ten gevolge van het uitstromende water door de vier persbuizen, bleken zo groot te zijn, dat de ankers het niet hielden en de zuigbuizen met de balgen konden deze krachten niet opnemen. We vonden een goede oplossing door twee stuks 15 tons laadbomen aan dek te bevesti gen en deze met stoelen in het dijldichaam op te vangen. Op de foto, figuur 4, is één van deze laadbomen zichtbaar. Figuur 7 geeft een beeld van het uitstromende water door de persbuis. Toen wij begonnen met pompen Figuur 4

Wilton Fijenoord Nieuws | 1953 | | pagina 7