WÊÊÊm *- - NIEUWS 6 Figuur 5 stond er 2 meter water boven bovenkant zuigbuis en na liet bijzetten van de volle capa citeit zakte het water circa 100 mm. per dag. Na 10 dagen pompen kwamen er al hogere gedeelten van de polders droog te vallen en het Waterleidingbedrijf dat van groot be lang is voor de sanitaire verzorging van de bevolking, kon al gauw zijn bedrijf in orde brengen, nu liet toegankelijk werd door het zakken van het water. (Watertoren is te zien op figuur 6.) Vanaf 28 Februari sloegen de pompen stuk voor stuk af doordat er geen voldoende water meer aangevoerd werd. De wegen in de polder vielen alle droog en het resterende water werd gelocaliseerd tot on diepe plaatsen, die verder met de bestaande poldergemaaltjes leeg gehaald kunnen wor den. De buizen werden gedemonteerd en weer naar Rotterdam teruggevoerd. Op Dins dag 3 Maart gaf de laatste pomp het ook op '1 Figuur 6 (Foto AneJoJ en ons werk te 's Gravendeel was geëindigd. De burgemeester en de dokter van 's Gra vendeel zwaaiden ons veel lof toe, omdat wij in zo'n korte tijd liun gemeente van het water hebben verlost. Hierbij halen wij enige citaten aan uit een brief die burgemeester van Heesen aan ons schreef met bet verzoek deze te publiceren. „In de nood leert men zijn vrienden ken nen. Dit heeft ook 's Gravendeel onder vonden, toen het - als gevolg van de stormvloed - in nood verkeerde. Van alle zijden is spontaan hulp aangeboden en verleend. Daarvoor past dankbaarheid, maar niet het soort dankbaarheid, dat slechts voldoet aan de eisen der burger lijke beleefdheid, doch de dankbaarheid, die uitdrukking geeft aan de gevoelens van innerlijke verbondenheid, welke er bestonden, toen eendrachtig de strijd te gen een gemeenschappelijke vijand werd gevoerd. In de strijd tegen de elementen was het allereerst taak, zoveel moge lijk de veiligheid van mens en dier te ver zekeren. Daarna was het plicht te pogen de binnengedrongen vijand - het water - zo spoedig mogelijk weer uit te werpen. Bij het volvoeren van deze laatste taak, was hulp van buiten even nodig als bij de eerste. Zij, die voor het vervullen dezer taak verantwoordelijk zijn, werden in hun verwachting niet beschaamd. WILTON-FIJENOORD zond met be kwame spoed het drijvend gemaal „NEP- TUNUS", dat, nadat de nodige voorberei dingen waren getroffen, als een alles ver slindende Moloch, het water uit de pol der Trekdam begon op te slokken en uit te spuwen, waardoor het peil in de ge noemde polder zienderogen begon te dalen. Bij alle narigheid, die het water en de storm veroorzaakt hebben, is er een be langrijk winstpunt, n.l. dat wij elkaar als Nederlanders onder moeilijke omstandig heden beter hebben leren kennen en dat we - als gevolg daarvan - er opnieuw trots op kunnen zijn Nederlanders te zijn." Bij de Provinciale Waterstaat Zuid-Holland staan we in een goed blaadje. We waren am per begonnen in 's Gravendeel of wc kregen reeds de opdracht om de polders Heenvliet, Abbenbroek, Oudenhoorn en Nieuwenhoorn leeg te pompen, ten zuid-oosten van het ka naal door Voorne. Deze polders hebben een totaal oppervlak van ruim 3000 H.A. en een uit te pompen waterhoe veelheid van 69 millioen kub. meter. Figuur 8 geeft de situa tie op Putten. Na de ervaringen bij de montage te 's Gra-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1953 | | pagina 8