Attentietitieniie. Luister uitl Inleiding Twee werelden ontmoeten elktiar NIEUWS 2 Tijdens de proeftochten van de nieuwe kruiser „De Ruyter", die op onze werf is gebouwd, kwamen tal van verzoeken der opvarenden binnen om afdrukken van foto's, die onder weg waren genomen. Het bleek practisch on mogelijk, hieraan te voldoen. Daarom wordt dit nummer van het Wilton-Fijenoord Nieuws geheel aan de proeftochten geivijd. Het be oogt een geïllustreerde herinnering te zijn, niet alleen aan de technische experimenten, maar zeer zeker ook aan de onvergetelijke tocht tot aan de rand van de Poolkap. Vit. (Dit voorwoord is geschreven in de stijl van de omroeptaal aan boord). De Redactie-commissie van het W.F. Nieuws heeft gaarne vol daan aan de wens om dit spe ciale nummer mogelijk te maken In 1938 werd aan Wilton-Fijenoord opdracht verstrekt tot de bouw van een kruiser voor de Koninklijke Nederlandse Marine, die later de naam kreeg van „De Ruyter", als opvolger van het gelijknamige oorlogsschip, dat onder commando van Karei Doorman bij zijn held haftige strijd tegen de Japanners, in de Java- zee ten onder ging. Na de Mei-dagen van 1940 was de toestand geheel veranderd en erg veel haast werd er dus met de bouw niet gemaakt. Pas in de hongerwinter van 1944 werd het casco te water gelaten. Maar met de bevrijding voor ogen was er evenmin een motief, de bezetter aan een nieuw wapen te helpen tegen eigen landgenoten en onze geallieerden. Toen de oorlog was afgelopen bleek al heel spoedig, dat de oorspronkelijke opzet van deze kruiser onmogelijk gehandhaafd kon worden. Men had in de harde practijk van de oorlogvoering ter zee zoveel ervaringen opgedaan, dat het onverantwoord zou zijn, deze niet in de nieuwe oorlogsbodem te reali seren. Dit betekende echter, dat in het be staande casco al dat nieuwe moest worden gecomprimeerd, hetgeen bovendien nog een grotere bemanning vereiste. Het behoeft geen nader betoog, dat dit complicaties tot gevolg had en problemen schiep, die slechts moei zaam opgelost konden worden. Dit is ten slotte gelukt en als resultaat van al die onder handelingen, besprekingen, nieuwe ontwer pen enz. zien wij dan de nieuwe „De Ruyter", die zijn eerste proeftocht van de werf te Schiedam af op 6 Maart 1953 begon. Ofschoon allen aan boord Nederlanders zijn, lopen hun levensgewoonten vrij sterk uiteen. Enerzijds het personeel van de Koninklijke Nederlandse Marine, dat getrouw aan tradities en dienstvoorschriften zijn plichten vervult, anderzijds de burgers van diverse pluimage, die tot taak hebben eventueel optredende ge breken zo mogelijk ter plaatse te verhelpen en verder na te gaan, wat nog gedaan zou moeten worden om het schip volwaardig te kunnen overdragen. Iedere categorie houdt er haar eigen levensgewoonten en inzichten op na, die uiteraard niet parallel lopen. Het plotseling omschakelen van het burgerleven naar een militaire gemeenschap is een grote stap, die echter wel mogelijk blijkt, wanneer de ene partij de aanloop wat versnelt, maar de andere dan ook de afstand naar rato ver kort. Waar een wil is, is een weg. Die weg is ten slotte gevonden, zoals duidelijk bleek op Koninginnedag, waarover later.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1953 | | pagina 4