7 (tj|) NIEUWS Buiswater keil bij de aanblik van zo'n gloednieuw Hol lands oorlogsschip. Wellicht heeft hij een ander motief gehad, maar hoe het ook zij, hij vertoonde zich niet en de tijd, die het personeel was vergund om aan de wal te gaan, werd dan ook tot de laatste minuut volledig uitgebuit. Een groepje ging te voet de bergen in, anderen namen het kabelbaan tje, om wat gemakkelijker boven te komen, waar men een prachtig uitzicht had op de fjord, dank zij het fraaie weer. Daar lag hun drijvend tehuis, dat aan boord nog zo groots en overweldigend had geschenen, als een stip je op het water in de onvergetelijke natuur. Node werd des middags 0111 vier uur geëm barkeerd. Toen anker op, richting Noord pool (zie kaartje op pagina 3 van het omslag). Met overleg en wederzijds begrip valt veel te bereiken. Het werf- en ander personeel had het als een gemis gevoeld, des avonds geen verblijfplaats te hebben, waar het in eigen sfeer, binnen de voorschriften van het Order boek, zich zo huiselijk mogelijk kon maken. Ook in dit gemis werd voorzien. Toen de man met zijn electrische gramofoon toestemming tot het draaien van platen kreeg en daar ook nog warm drinken werd verstrekt, was er geen kou meer aan de lucht. Althans figuur lijk, want hoe noordelijker men kwam, hoe meer de temperatuur begon te dalen. Nu valt dat dalen van de temperatuur liard mee. Im mers, tot aan de Noordkaap, die op 71 graden N.B. ligt, doet de warme Golfstroom nog zijn invloed gelden, waardoor de havens in die buurt zelfs de hele winter door ijsvrij blijven. Het reisdoel was echter niet de Noordkaap, maar Spitsbergen, dat veel noordelijker en buiten die Golfstroom ligt. Svalbard, dat is de naam van de archipel van Spitsbergen, heeft als noordelijkste punt de Zeven Eilanden, die op ongeveer 81 graden N.B. zijn gelegen. Wat is er al niet veranderd, sinds de dagen van Barentsz en zijn tocht genoten, toen deze in 1596 op zoek naar de

Wilton Fijenoord Nieuws | 1953 | | pagina 9