erk Heilig. 0^9' fV- ot 7oo«^r NIEUWS 12 H zekere hoeveelheid arbeid nodig. Het arbeids vermogen, dat het vallende gewicht op de helm en het lichaam overbrengt wordt hier door verminderd. Wat er overschiet, wordt opgenomen door de rek en vering van de hoofdband in de helm, door schedel, wervel kolom, bekken enz. In 't algemeen is het lichaam hiertoe in staat. Overige eisen zijn, dat de helm de electrische stroom niet mag geleiden (dus géén metalen helmen), dat hij tegen water, zuren, logen en olie bestand is (ook 11a langdurig in het water gelegen te hebben mag het materiaal van de helm niet zwellen of zijn sterkte verliezen), de helm warmteïsolerend is, zeer weinig weegt en overigens duurzaam is. U ziet, dat is niet mis. In de industrie hebben we na 1945 met de veiligheidshelmen die geïmporteerd waren, reeds kennis gemaakt. U herinnert zich mis schien nog de bouw van een olieraffinaderij aan de Vondelingenplaat, waar de buiten landse arbeiders vrijwel zonder uitzondering helmen droegen. Ook de daar werkzame Ne derlandse arbeiders wenden eraan en gingen ze dragen. Sommige heiers, die daar gewerkt hebben, zag ik kort geleden nog steeds bij hun werk een helm dragen. Nu er dus zeer goede helmen in ons land ver vaardigd worden is Uw Directie tot mijn vreugde ertoe overgegaan een aantal helmen aan te schaffen met de bedoeling, dat deze gedragen worden, waar het gevaar om ge troffen te worden door vallende voorwerpen, zoals bouten, gereedschap, stellingplanken, noem maar ophet grootst is. Ik behoef voor U, werker op een grote scheepswerf, toch niet de vele ernstige en dodelijke ongevallen, die gebeurd zijn, op te sommen en die (en daar gaat het om) voor kómen zouden zijn, indien de getroffenen een veiligheidshelm zouden hebben gedragen. Voor Uw eigen bestwil en veiligheid moet U dus een helm dragen, waar U vindt, dat er gevaar dreigt (U zou dit niet weten Kom nou en zéker, indien de Veiligheidsinspec teur dit nodig oordeelt. U moet er rekening mee houden, dat een arbeider, die de beveiligingsmiddelen, door fle werkgever ter beschikking gesteld, weigert te gebruiken, wettelijk strafbaar is. Maar, beste lezer, zover laat U het natuurlijk nooit komen; al die narigheid en wat schiet je er mee op Toon U een flinke vent, in de goede zin van het woord Wees redelijk en draag, indien er gevaar voor een schedel- basisfractuur dreigt, een VEILIGHEIDS HELM -i. "VZ- - .«*- O©1 >G*

Wilton Fijenoord Nieuws | 1953 | | pagina 14