Scholing voor AANBOUWERS 7 (j[j|j NIEUWS Maandagochtend 27 April begaf zich een groep jongelui zo tussen de 16 en 25 jaar oud onder leiding naar het bouwdok gewapend met voorhamers, hand hamers, beitels etc. en de vluchtige voorbijganger kon zich verwon deren over wat zich daar begon af te spelen. Met hamers werd gezwaaid en geslagen, veel er naast, met beitels werd gehakt, vaak op onschuldige vingers en dit alles zo ogenschijn lijk zonder reden. Dit was echter het begin van een intensieve scholing voor ijzerwerkers-aanbouwers van ongeschoolde krachten, gedeeltelijk uit het bedrijf, gedeeltelijk nieuwkomers. Zoals ieder heeft kunnen merken is de laatste jaren het programma voor nieuwbouw van schepen sterk uitgebreid. Het ene schip is maar net afgeleverd of een volgend glijdt al weer te water om te worden afgebouwd. Twee bouwplaatsen zijn nu in gebruik, de grote helling en bouwdok Zuid. Binnenkort komt bouwdok Noord hier echter bij, wanneer de grote kraan in de bouwdokgeul geplaatst is. Drie schepen tegelijk in aanbouw, daar ko men wij handen bij te kort. Bouw- en levertijden zijn echter gecontrac teerd. Hier kan van geen uitstel sprake zijn. En ijzerwerkers-vaklieden melden zich maar zelden. Daarom werd na rijp beraad, hierbij geadviseerd door het Raadgevend Bureau Berenschot, een scholing opgezet waardoor het mogelijk zal worden na 4 maanden, na tuurlijk geen ijzerwerkers-vaklieden, maar wel hulpkrachten op te kweken, die gewa pend met een behoorlijke basis aan kennis en handvaardigheid het binnen afzienbare tijd tot zelfstandigwerkende krachten kunnen brengen. Dit laatste zal natuurlijk ook sterk afhangen van de medewerking van toekom stige collega's en van de pit die er hij de nieuwkomers in zit. Hoe is dit nu mogelijk, zal men zeggen. Vroe ger kwam men jong, als maatje in het bedrijf en waren er vele jaren voor nodig voor men het tot zelfstandig werkend vakman had ge bracht. De tijden zijn veranderd. Door de ontwikkeling van de techniek is er een enor me omwenteling gekomen in de maatschap pelijke en sociale vormen, in werkmethoden maar ook in het onderwijs. Dit laatste niet alleen op allerlei algemeen vormende scholen maar ook in de vakopleiding. Men heeft ingezien hoe belangriik het is hier veel zorg aan te besteden, waardoor het mo gelijk is geworden de opleiding vaak zeer sterk te bekorten. Een sociaal voordeel springt hier direct naar voren, dat het bij incidentele conjunctuurs wisselingen mogelijk zal worden om werk krachten bij tijdelijk werktekort in een be paald vak in korte tijd voor een ander vak om te scholen. Hoe wordt dit nu gedaan? Voor deze scholing van ijzerwerkers-aanbouwers is eerst een ana lyse gemaakt van het aanbouwersvak, d.w.z. er is uitgezocht wat een aanbouwer hier in ons bedrijf moet kennen en wat hij hiervoor nodig heeft. Uit de goede vaklieden is iemand aangezocht, die geschikt zou zijn als instruc teur en die daartoe een opleiding heeft ont vangen van het Raadgevend Bureau Beren schot. Aan de hand van de analyse is toen een rooster opgesteld. Hierop komt het vol gende voor als practijk: gebruik van hamer, hakken, meten, boren, slijpen, branden, hechten, richten, hulpge reedschap en gebruik hiervan, samenstellen van onderdelen, oefening aan diverse werk stukken aan boord, als theorie: Wie is wie bij Wilton? Wat is een schip, be namingen van onderdelen, grote lijn van de scheepsbouw, tekenen en tekening lezen, al gemene vorming. Bij het practijkrooster zal het boren, slijpen en branden wel opvallen. Deze vakken be hoeft een ijzerwerker toch niet te beheersen Dat hoeft ook niet. Zij moeten het echter wel eens gedaan hebben en geen ongelukken ma- Omscholing aanbouwers.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1953 | | pagina 9