r VJ G. NIEUWS 4 kamer. De 9 secties worden afzonderlijk op gebouwd en zijn onderverdeeld in elk 3 cel len. De ontstane ruimten in de cellen wor den opgevuld met grond (er is in de nabij heid een gronddepót!), zodat het geheel in staat is om de bekende zijdelingse druk (zon der steun aan de buitenzijde) te weerstaan. De bodem van deze wand is 80 cm beton, waardoor verticale eternieten buizen lopen, die straks aan het grondwater vrije toegang geven tot aan een bepaalde hoogte. In dok- vloer en dubbele dokwand zorgen voegpla- ten, dat het grondwater niet kan doordringen in het dok. Deze platen zijn 40 cm breed en sluiten in horizontale en verticale richting alle ruimten tussen de secties (in dokvloer en wanden) waterdicht af. Deze platen bestaan uit een ijzeren kern met bitumen lagen aan weerszijden. Zij worden één geheel met het beton, zodat zij bij tem peratuursverschillen en de daardoor veroor zaakte inkrimping en uitzetting van de sec ties onderling kunnen bewegen en eventuele lekkage voorkomen. Tijdens de wandeling in de bouwput en er omheen, blijkt het, dat afstanden en hoeveel heden hier een rol spelen en onze zegsman vertelde ons dus ook een en ander over de „betonfabriek", die vlak bij de haven en aan het begin van de bouwput is gebouwd. Aan beton zal ongeveer 85.000 m3 worden verwerkt en wie van astronomische getallen houdt, kan berekenen, dat dit ongeveer 187.000.000 kg is. Met een transportband wordt het beton van voor tot achter vervoerd en de samenstelling geschiedt eveneens geheel mechanisch. De aanvoer van cement geschiedt vanuit de schepen per mechanische cementtransport- goot (wormas) naar de betonfabriek. Ook het afgraven van pl.m. 465.000 ma losse grond kan niet op de ouderwetse manier met kruiwagens en schop gebeuren: draglines, graafmachines en auto's zijn dag in, dag uit bezig en maken de taak uitvoerbaar. Om het gehele werk in het droge uit te kun nen voeren zijn in het terrein om de bouw put bronbemalingen opgesteld, die zorgen, dat het overtollige grondwater verdwijnt. Zo werkt en zwoegt daar een legertje men sen, die met allerlei moeilijkheden hebben te kampen, waarvan er vele vooruit moeten worden gezien, opdat men straks niet zal staan voor narigheden, welke niet - of alleen met ontzaglijke moeite en kosten - zouden verholpen moeten worden. Hier regeert de techniek enregeren is ook hier vooruit zien. Hier strijdt de kleine mens tegen de grote natuurkrachten en bouwt zijn schep- WILTON-FIJENOORD NIEUWS In verband met het feit, dat wij voor het archief het Wilton - Fijenoord Nieuws in enkele exemplaren compleet willen hebben vanaf 1 Januari 1938 doen wij een beroep op onze lezers. Er zullen er n.l. wellicht zijn, die nog wat nummers (geen maandnummers) thuis of op kantoor hebben liggen. Zouden zij die voor bovengenoemd doel aan de Redactie ter beschikking willen stellen? pingen, die evenals buiten de aarde, astro nomische getallen te zien geven. Wij noem den U reeds het gewicht van de betonmassa, die straks zal rusten op de grond van het voormalige Sterrebos. Voor de liefhebbers is hier nog zo'n getal. Er is voor de bewapening nodig zo n slordige 2.000.000 kg stafijzer. De lengte van al deze staven zal zo ongeveer bedragen 1500 km, dus van hier tot Rome. De dikte van de dok- vloer is 7.60 meter en de bodem zal straks komen te liggen op 9 m - R.P. (laagwater- stand) of 13 meter beneden het maaiveld. Tenslotte deelde de heer Essebaggers ons nog iets mede over de ingangssectie van het even tuele tweede nieuwe dok. Deze sectie wordt ook nu reeds gebouwd. Er zou n.l. bij latere bouw een situatie ontstaan, waarin de bouw van deze sectie enorme moeilijkheden zou kunnen veroorzaken, omdat men dan direct naast het in bedrijf zijnde dok zou moeten werken op grote diepte. Deze werkzaamheden zouden moeilijk en ge vaarlijk kunnen zijn en men is daarom dus overgegaan om nu reeds deze ingangssectie mede op te bouwen. Hier geldt dus wel dub bel het gezegde: Een volk, dat leeft, bouwt aan zijn toekomst! Tijdens de graafwerkzaamheden heeft men een skeletdeel van een mammoet gevonden, waarover reeds eerder in het V .F.-Nieuws werd geschreven. Misschien komt er nog wel iets bijzonders tevoorschijn en zo dit het ge val mocht zijn dan zullen wij de belangstel lende lezers daarvan nog weieens iets be richten. Wij stellen ons voor ook over de vorderingen van de bouw t.z.t. wederom iets te publiceren.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1953 | | pagina 6