3 (*5|) NIEUWS aan de bodem, de hak van de achtersteven was verdwenen, schroefbladen beschadigd, schade aan het roer (Simplex roer), verbin dingssteven afgebroken en verdwenen en de roerkoning zwaar verbogen. Verschillende werven werd om prijs en tijd gevraagd om de reparatie uit te voeren en Wilton kreeg de opdracht. Het schip werd van Liverpool naar Rotter dam gesleept, maar moest wegens mist bij Hoek van Holland ten anker gaan. Terwijl het schip daar voor anker lag werd het aangevaren door een Joegoslavisch vracht schip waardoor een nieuwe schade ontstond aan stuurboord ter plaatse van tanks 1-2-3 en het laadruim. In het geheel werden 35 platen vernieuwd. 59 platen af en aan en 48 platen ter plaatse gerecht, waarbij dan nog de nodige reparaties aan schotten en spanten kwamen, in totaal on geveer 300 ton materiaal nieuw en af en aan. Alles bij elkaar een behoorlijke bodemschade zoals er reeds zoveel bij Wilton zijn ge repareerd. Het bijzondere in dit geval was echter de reparatie aan de achtersteven. Het afgebroken stuk werd afgesneden op on geveer 7' boven de kiellijn en een nieuw on derstuk, dat in Noorwegen gegoten was, werd door een thermietlas aan het overgebleven ge deelte der steven bevestigd. Dit „lassen" werd uitgevoerd door de firma Murex uit Engeland. Men noemt het „lassen", omdat het het aan- elkaar bevestigen van twee delen betreft maar uiteindelijk is het een soort gietproces. Nadat de achterste kielplaat en beide A.-pla- ten waren verwijderd, werd een oude plaat horizontaal op de kielblokken aangebracht en bevestigd aan het dok. Op deze plaat werd het nieuwe stuk steven gezet zodanig, dat alleen beweging naar bo ven en in lengterichting mogelijk was. De vooropening der las bedroeg VA" tot VA" terwijl gerekend werd met een krimp in verti cale richting van A" Vervolgens werd de plaats waar de las moest komen geheel opgevuld met was, hieromheen een stalen bak, welke bak gevidd werd met vormzand, zodanig dat de las ongeveer op halve hoogte in de bak kwam. In het zand werden openingen uitgespaard voor het toe vloeien van materiaal, ontwijken van de slak, en voor het voorwarmen van de steven. Ver volgens werden de smeltkroezen opgesteld, welke gevuld werden met tliermietpoeder. Dit thermietpoeder waarin zich behalve staal ook een aluminiumverbinding bevindt, werd door een gloeiend stuk ijzer tot ontbranding gebracht. Door de reactie van het aluminium wordt een temperatuur bereikt van 3000° C. Vóórvormen steven waardoor het staal in vloeibare toestand komt. Tevoren werd de steven voorgewarmd tot ongeveer 800° C. en tevens de was wegge smolten waardoor een holte in het zand ont stond. In verband met de ongunstige omstandig- Las na afwerking

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 5