Het dokken en de reparatie van het t.s.s. „Nieuw Amsterdam" NIEUWS 4 De „Tina Onassis" en de „Maasdam" van uit de lucht gezien Donderdagmorgen 6 Mei ongeveer 4 uur liet men het dok zakken om hierdoor het ma chinekamer-personeel gelegenheid te geven de installatie bij te zetten, ook om te kunnen ballasten, om 3 uur 's middags was men hier mede gereed en vertrok het schip weer naar zee met een prima propeller, een keurige rode boottop en een binnenschoorsteen 30 cm hoger om roetneerslag tegen te gaan. Gezien het feit dat een schroef van 39 ton geen kleinigheid is, dat het schip twee keer in en uit het dok is geweest met al wat daar aan vast zit van verhalen met de sleepboten, stoom stoken aan boord enz. dan kunnen we toch weer zeggen, dat alles vlot is verlopen. Noordhoek Het dokken van de „Nieuw Amsterdam", ons trotse, ruim 36000 B.R.ton grote Neder landse vlaggeschip, is voor Wilton-Fijenoord telkens weer een belangrijke gebeurtenis; aan de ene kant omdat het indokken van het grote schip zoal geen moeilijkheden mee brengt, dan toch wel speciale maatregelen noodzakelijk maakt en ten tweede, omdat het mooie schip zodanig de aandacht tot zich trekt, dat het de gehele omgeving beheerst en aldus hoog in het dok staande op machtige wijze van zijn aanwezigheid blijk geeft, ook Foto K.L.M. des avonds, wanneer de uiteraard voor een passagiersschip uitgebreide verlichting reeds van verre zichtbaar is. De bijzondere maatregelen, welke de dok- meester treft alvorens de „Nieuw Amsterdam", door een 8 a 9-tal sleepboten getrokken, voor de Wilton-haven verschijnt, bestaan voorna melijk hierin, dat er tevoren in het lege dok extra stoppingen en blokken in de zijde wor den geplaatst om het zware schip ook daar voldoende ondersteuning te geven, want het is bij een dergelijk schip niet verantwoord het gehele gewicht op de kielblokken te laten rusten. Is het schip eenmaal in het dok ge trokken, dan worden er diverse aansluitingen met het schip gemaakt. Eén der belangrijkste is wel de wateraansluiting van het dok met het Sprinkler-automatische brandblussysteem. In alle verblijven van de bemanning, in alle salons en hutten bevinden zich de kleine Sprinkler-klepjes, welke normaal gesloten ge houden, zich kunnen openen, wanneer een kwartsbolletje door een te hoge omgevings temperatuur wegsmelt en dan een nevel van zoetwater in de bedreigde ruimte spuiten. Een ieder ziet in, dat een dergelijk systeem aan de hoogste eisen moet voldoen, omdat een begin van brand in de kiem moet worden ge smoord, daar anders de gevolgen niet te over zien zijn. Het is daarom goed, dat er tijdens het dokken of voor de wal liggen directe wal aansluitingen op de Sprinklerleidingen kun nen worden gekoppeld. Er zij hieraan toege-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 6