NIEUWS 6 een hefvermogen, variërend van 15 tot 50 ton. Zwaardere stukken werden veelvuldig aange boden maar moesten aan rederijen met spe ciaal hiervoor gebouwde schepen (o.a. de ,,Bell"-schepen) overgelaten worden. Toen echter de Duitse handelsvloot weer op de wereldzeeën toegelaten werd, deed dit de concurrentie al spoedig weer opleven. De Duitse Hansa-lijn opende weer haar regel matige diensten op India en de Perzische Golf, maar met geheel nieuw materiaal, nieu we, economisch en practisch uitgeruste sche pen met laadgerei tot 180 ton hefvermogen toe. De Strick-lijn overwoog om één harer schepen ook te doen uitrusten met zwaarder laadgerei. Hiertoe werd reeds vorig jaar con tact opgenomen met Wilton-Fijenoord. Na prijsopgave werd in October j.l. de opdracht verstrekt voor het maken van een mast met laadboom voor 100 ton hefvermogen. Na ampele overwegingen besloot de rederij de mast op het s.s. „Nigaristan" te plaatsen, niet alleen om het feit, dat dit schip met een groot luikhoofd achter de voormast hiervoor liet meest geschikt was, maar ook om het feit, dat dit schip schade had aan de hoofd machine, welke weliswaar voorlopig gerepa reerd was, maar vóór 1955 definitief verhol pen moest zijn. De fundatie van de hoofd stoommachine was nl. gescheurd bij de ach terste kolom van het lagedruk gedeelte. Met gelaste stalen platen was hier een verband omheen gelegd, dat vrij goed hield. Bij de bouwers, de werf John Readhead in South- shields, kon men direct een nieuw gietstuk van het lage druk gedeelte van de fundatie bestellen en dit werkstuk werd eind Maart naar Rotterdam verscheept. Toen het schip dus half Maart aan de werf kwam waren er al heel wat voorbereidingen getroffen; de nieuwe mast en de nieuwe zwa re spier waren in de scheepsbouwloods klaar gekomen en werden tot één geheel samenge- bouwd langs de nieuwe kade bij de garage. Baas de Bruvn met z'n mensen heeft daar een mooi stukje werk geleverd. Ook werden daar ter plaatse de zware blokken van Machine fabriek Vos uit Dordrecht opgehangen. Bo vendien werkte men in Haarlem bij Figee heel hard aan 2 zware lieren, elk met een trekkracht van 20 ton op de trommelelk ap paraat woog bijna 13 ton. De firma de Haan in Gorinchem was bezig met het slaan van de zeer zware staaldraden; letterlijk polsdik zijn deze „enden", gefabriceerd van materiaal met zeer hoge trekvastheid. Zodra het schip aan de werf gemeerd lag werden beide karweitjes aangepakt. De hoofd machine werd uitgekleed, schijnlicht afgeno men en met de bok werden L.D.-cylinder met kolommen verwijderd. De gebroken „bedplate" werd netjes eruit gepikt en naar de machine fabriek gebracht. Na het schoonmaken werd de oude fundatie op de tafel precies uitge lijnd en gemeten, waarna deze maten op de nieuwe fundatie overgebracht werden; dit gietstuk werd dienovereenkomstig bewerkt en reeds na een week ging het nieuwe gietstuk weer in het schip, waarna het stellen begon. De krukas was in haar geheel omhoogge- bracht en het nieuwe gietstuk werd zodanig geplaatst, dat de hoofdmetalen van de gehele machine weer precies in één lijn lagen. Bo vendien moest de krukas weer precies aan sluiten op de koppelflens van de as van het stuwblok, bij dit schip tevens fungerend als aangedreven as van de hulpturbine. En bo vendien moest de L.D.-cylinder met kolom men weer precies aansluiten op de rest van de machine. Al met al is met heel wat pas sen en meten de zaak weer goed gekomen. De oude mast met laadgerei werd radicaal beneden losgebrand en met de bok op de kant gedeponeerd. Eerst werden de noodza kelijke dekversterkingen gemaakt, ook met het doel zwaardere stukken als deklast te kunnen vervoeren. Ook werden de schotten geplaatst op het tussendek voor de nieuwe winch machinekamer. De grote lieren konden onmogelijk een plaatsje krijgen boven op dek en bovendien was het beter de zware staal draden op de trommel te laten zitten en op het tussendek konden dus lieren met staal draad tegen weer en wind beschermd worden. Na het transport van de nieuwe lieren op het tussendek kon de nieuwe mast met spier ge plaatst worden. Daar beide opdrachten de nodige tijd vereis ten wilden de eigenaars zoveel mogelijk on derhoudswerkzaamheden, welke door Lloyd's vereist werden, uitgevoerd zien. Hoewel het schip pas volgend jaar aan de zgn. speciale survey toe was, zijn alle werkzaamheden hier voor reeds gedaan. Bovendien voelde de rederij er veel voor, meer speciale gekoelde lading te vervoeren. Er was reeds een ladingkoelkamer op het schip aanwezig, doch men wilde hiervoor een Lloyd's certificaat verkrijgen en bovendien een lagere temperatuur in de kamer onder houden. Ook om 2 soorten lading te vervoe ren deelde men de cel in tweeën; de koel installatie moest hierdoor vergroot worden en een nieuwe installatie werd bij Hall in Enge land besteld. Helaas kon deze firma deze apparaten niet tijdig in Rotterdam brengen en moest W.F. zoveel mogelijk alles voorbe reiden om de nieuwe installatie in de kortst mogelijke tijd in Londen geplaatst te krijgen. Wegens de hoge temperaturen, welke in de

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 8