IN MEMORIAM ($j|) NIEUWS 10 vragen te stellen en werden we ingelicht over de toestanden in het bedrijf. Na afloop van deze vraag- en antwoord-periode vertrokken we, na eerst onze veiligheidsbrillen bij de portier te hebben afgegeven, want zonder „safety goggle" op onze neus kregen we in de door ons bezochte bedrijven geen toegang. De volgende pleisterplaats was Millwaukee, Wise. Deze naam is bij onze fraisers goed be kend om zijn machines. Het is een stad van ongeveer 638.000 inwoners. Er wonen veel Duitsers, zodat je er even goed Duits als Engels kunt spreken. We kwamen er per trein. Heel vreemd was het, dat we met die grote trein precies als een tram midden door de stad reden. In de niet zo brede straten van het centrum der stad reden dus een trein, trams en bussen. De trein stopte, behalve aan het station, ook nog op verschillende plaatsen in de stad; men moest uitstappen op het trottoir, alles was onbewaakt, er waren alleen verkeerslichten. We bezochten hier verschil lende fabrieken van turbines, motoren en transportmiddelen. In deze bedrijven, alle verschillend van product en grootte, hebben we geen gelijkuitziende fabrieksorganisatie gezien. Belangrijk vond ik te merken, dat de Amerikaan steeds zoekt naar een organisatie vorm, die bij het bedrijf en bij de mensen past. Ons volgende bezoek gold Peoria, 111., waar de grootste fabriek is van dieselmotoren en tractoren, van kleine tot zeer grote vermo gens toe. In deze fabriek werkten 22.500 mensen in een twee- en drieploegenstelsel. We hebben in deze fabriek twee dagen door gebracht, doch de tijd was nog te kort om bet gehele bedrijf goed te zien. De eerste dag werd gebruikt voor een rondgang door de fabriek, welke een zeer geordende indruk maakte. Imponerend was het een grote serie van enorme grote Bulldozers te zien, „de zwa re werkpaarden voor de industrie", die de ge hele fabriek doorgestuurd werden, waaraan ieder zijn taak verrichtte en die tenslotte aan het einde van de baan op een paar rupsket tingen terecht kwamen, waarna zij op eigen kracht de fabriek uitreden. Het maken van een Bulldozer geschiedt, zoals U begrijpt, in lijn productie. Je zag hem groeien en heel vlug ook. Geweldig handig werd er gebruik gemaakt van de nodige gereedschappen, wel ke aan een lijn boven de hoofden van de monteurs hingen. Het was natuurlijk routine werk, maar je stond er versteld van. Ze pak ten, zonder te kijken, nooit mis, naar de ge reedschappen die ze nodig hadden. In de machinale afdelingen, waar bijv. een kleine serie van bepaalde onderdelen ge maakt werd en volgens mij geen lijnpro- Hun nagedachtenis zal door ons in ere ge houden worden. ductie mogelijk was, werd deze toch toege past door de bij de machine behorende ge reedschaptafels een dubbele functie te geven. Aan de onderkant waren ze ingericht voor liet bergen van gereedschappen en aan de bovenkant voorzien van stalen rollen, waarop het werkstuk doorgevoerd werd - geen vloer transport. De Amerikaan is er altijd op uit het werk te vereenvoudigen. In dit verband is aardig te vermelden, dat in alle bedrijven zeer veel ge bruik gemaakt wordt van de ideeënbussen. Er wordt als normaal aangenomen, twee ideeën per man en per jaar. Als dit anders uitvalt wordt hiervan de oorzaak opgezocht. Met leedwezen geven wij kennis van het over lijden van: C. M. VAN ROON oud-werknemer, die 35 jaar als kraan drijver het bedrijf heeft gediend (over leden 10-6-'54) A. F. HOREMAN die als bankwerker ca. 29 jaar ten on zent is werkzaam geweest (overleden 12-6-'54). L. J. VERHAGEN oud-werknemer, die 27 jaar als kraan drijver zijn krachten aan de onderne ming heeft gegeven (overleden 12-6-'54). R. P. .1. HOFMAN die ca. 7 jaar als bankwerker bij de on derneming gewerkt heeft (overleden 23-6-'54). R. E. B. v. d. KRAATS die ca. 13 jaar als electrisch-lasser in on ze dienst is geweest (overleden 25-6-'54). A. J. SMAL electrisch-lasser, die ca. 30 jaar de on derneming heeft gediend (overleden 28-6-'54) M. W. C. DEN BRINKER die ca. 9 jaar als stoker bij onze onder neming is werkzaam geweest (overleden 30-6-'54). P. SILVIUS die ca. 8 jaar als portier in onze dienst is geweest (overleden 9-7-'54).

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 12