TI2nd.ee enne NIEUWS 2 Thou at Coudun. Xtlantische Öceaa o Mei le Geografische bijzonderhedenDeze streek, de oude provincie „Poitou", is gelegen in mid den-west Frankrijk en bestaat tegenwoordig ongeveer uit de departementen La Vendée, Yienne en Deux-Sèvres. Terwijl het oostelijk deel van deze provincie „Opper-Poitou", gro tendeels bestaat uit sterk verweerde kalk- plateau's, bestaat het westelijk deel, „Neder- Poitou" (Vendée) uit laagland en moerassen, tegen de zee beschermd door dijken of dui nen. Het droogleggen van deze moerassen is reeds eeuwen geleden begonnen, getuige het feit, dat in 1597 een koninklijk bevel tot drooglegging onder leiding van Hollandse in genieurs werd uitgevaardigd. Het drooggeleg de gebied doet ook sterk aan Holland den ken; laag gelegen weidegebieden, beschermd door dijken en vele typische toren-molens. Ook zijn er nog verschillende woorden van Hollandse afkomst te bespeuren, zoals „digue", „polder" en „plattes". De laatste zijn eenvou dige platbodemvaartuigen, waarmee, evenals in sommige Hollandse gebieden het verkeer grotendeels plaats vindt. Door deze natuur lijke ligging: in het westen moerassig gebied en naar het oosten kalkplateau s, waarvan de hoogste top bij Pouzanges echter slechts 295 meter hoog is, was de provincie Poitou een belangrijk verdedigingsgebied in verschillen de oorlogen en werd daarom dikwijls de „poort van Poitou" genoemd. Vandaar het grote aantal kastelen in deze historische streek. Het klimaat is in de kuststreek een gematigd zeeklimaat, naar het oosten toe overgaande in een landklimaat met grotere temperatuur verschillen en droge zomers. Hierdoor is de wijncultuur mogelijk. In de drie departemen ten Deux-Sèvres, Vienne en Vendée, wonen ca. 1.000.000 mensen op een oppervlakte van 20.000 km2, hetgeen een gemiddelde van 50 mensen per km2 geeft (voor Nederland is dit 318 per km2). Historische beschouwing: De provincie Poi tou heeft al vroeg een belangrijke rol gespeeld in de geschiedenis van Frankrijk. Een rol, die in belangrijke mate bepaald werd door haar ligging en natuurlijke gesteldheid. Uit de grijze oudheid dateren rotstekeningen van holbewoners, voor wie het kalkachtige gebied geschikte schuil- en woonplaatsen bood. Uit die tijden stammen ook de merkwaardige „menhirs" en „dolmens". De eerste zijn recht opstaande lange stenen, die beschouwd wor den als grafmonumenten, opgericht ter ere van een dode; zij zijn vaak voorzien van in scripties, runen e.d. Een dolmen is een graf uit het Stenen Tijdperk, bestaande uit 3 of meer rechtopstaande stenen, die afgedekt werden met een grote ruwe deksteen. De ge schreven geschiedenis van Poitou begint ech ter pas bij het verschijnen van de Keltische stam der Pictones, die later door de Romei nen onder Caesar onderworpen werden. Deze overheersing door de Romeinen heeft ook daar een stempel gedrukt op de gehele ont wikkeling van de streek. Na de ineenstorting van het Romeinse Rijk werd Gallië verdeeld in drie koninkrijken. In 507 na Chr. werd 15 km ten noorden van Poitiers de koning

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 4