Montmorillon flo tre Da me kerk iz'£. brua over de Gartempe NIEUWS 4 en ingebrand zijn, doch de loodvattingen de omtrekken van de figuren volgen, die uit ge kleurde stukjes glas zijn opgebouwd en waar bij slechts de details opgeschilderd en inge brand werden. Buitengewoon mooi is de voorstelling van de „Kruisiging" met zijn schitterende rode en blauwe kleuren. Economische toestand: De twee voornaamste middelen van bestaan in de drie departemen ten Deux-Sèvres, Vendée en Yienne zijn land bouw en veeteelt; driekwart van de bevolking vindt hier haar bestaan in. Speciaal het ge bied van Haut-Poitou is het gebied waar veel graan wordt verbouwd, waarvan tarwe de voornaamste plaats inneemt. Naast graan wor den verder nog aardappelen en vroege groen ten geteeld. In het lage gebied van de Vendée wordt meer rundvee gehouden dan in de an dere departementen; de Vendée is ook de grootste wijnproducent. Voorts wordt er de visvangst op sardien, tonijn en schaaldieren uitgeoefend. In de oude provincie Poitou, die ongeveer een oppervlakte zo groot als 60 van ons land besloeg en waar tlians ca. 1.000.000 mensen wonen, zijn slechts enkele steden met meer dan 10.000 inwoners, n.l. Poitiers 44.000, Cha- tellerault 19.000, Niort 21.000 inwo ners. Naast de landbouw, veeteelt, visserij en wijncultuur is er nog wel enige industrie, die echter niet zo belang rijk is. De voornaamste delfstoffen zijnver schillende soorten gra niet, porfier, kalksteen etc voor de bouwkun de, wegverharding e.d., kaoline voor pannen- en pottebakkerijen,ver der antimoon, steen kool in de Vendée en zout achter de duinen. De verwerkende in dustrie bestaat uit eni ge spinnerijen en weve rijen, hoeden-, schoen en zeemleerf abrieken en wapen- en messen- industrie. Voor de verwerking van agrarische grond stoffen zijn er vele melk-, caseïne- en kaas- fabrieken, 20 dis tilleerderijen per de- visconservenindustrie aan de partement kust. Dit is dan in het kort een beschrijving van de oude provincie Poitou, waarnaar het nieuwe door Wilton-Fijenoord gebouwde tankschip is genoemd. Een schip, dat de naam draagt van de woonstreek van de oude Pic- tones, en een toonbeeld is van uitstekende Hollandse scheepsbouw. A. Priester Mo tre Dame-la.Grande Poitiers

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 6