7 (Jj|) NIEUWS hun huizen in de omtrek van de watervallen en tweemaal per jaar werd het mooiste meisje van deze stam uitgezocht om als levend offer te dienen voor hun God. Zo werd ze dan op een bepaalde dag in een witte kano gezet, beladen met bloemen en zeldzame vruchten. Ze dreef boven de vallen om dan plotseling, wanneer ze over de rand kwam in de stort vloed de bruid te worden van „Manitou". Heel bijzonder in de Indiaanse folklore is wel het verhaal van een plechtigheid toen Lela- wala, de knappe dochter van de hoofdman „Eagle Eye" de dood in werd gestuurd. Op de dag, dat het offer gebracht moest worden en Lelawala in haar met bloemen beladen kano de afgrond tegemoet ging, wierp ze een laatste smekende blik op haar vader, de hoofdman. Plotseling begrijpend hóe veel hij van zijn enige dochter hield, sprong hij zelf in een kano met de bedoeling haar nog het leven te redden. Het was echter te laat; bei den gingen een wisse dood tegemoet. Dat waren enkele verhalen van de primitieve mens. De moderne mens bekijkt dit natuur wonder gelukkig anders. In plaats van levens te offeren voor „Manitou" gebruikt hij sinds 1895 de millioenen paardekrachlen, die door het neerstortende water ontstaan, voor het verlichten van zijn steden en het aanwenden van electrische energie voor de vele nuttige bedrijven die een weldaad zijn voor de mens heid. Na dit koude bezoek gingen we terug naar Buffalo om in het Sheratonhotel bij te komen van al dat water, ijs en sneeuw. Zondagmiddag vertrokken we van Buffalo naar Rochester om daar de grootste fabriek van fotografische artikelen, papier, medica menten en plastics te bekijken. Na een bui tengewoon goede ontvangst werden we op de hoogte gebracht van de omvang en de organi satie van het bedrijf. Deze fabriek werd op gericht in 1880 en groeide uit tot een bedrijf van 37000 mensen alleen in Rochester. Het aantal employe's over de gehele wereld be draagt tot nu toe 75000. U begrijpt, dat het onmogelijk was in één dag de gehele fabriek rond te gaan om een goed inzicht te krijgen. Daarom was het een goed idee, dat we ieder een gedeelte van het bedrijf voor onze reke ning kregen. Zoveel mogelijk werd er reke ning gehouden met onze persoonlijke inte resse. Daardoor kwam ik in de onderhouds- afdelingen terecht van werktuigmachines, hijs en transportwerktuigen. Volledig werden we door ieder uitvoerig op de hoogte gebracht van hun werkwijze. Hieruit bleek weer heel duidelijk, dat onderhoud een kwestie is van het grootste belang en dat de tijden voorhij zijn dat men een machine of onderdeel ervan kon laten voor wat het was tot de zaak ver sleten was en vervangen moest worden. Even als in andere vakken zijn de onderhoudsmon teurs verdeeld in verschillende waarderings- groepen. Allereerst zijn er de machinemas- ters, de topmensen, die dikwijls als meewer kend voorman (leadman) dienst doen, hierna volgen Class A, B en C en dan de leerling monteurs. De machinemasters staan natuur lijk het hoogst in loon. Niet alleen in de revisie of onderhoudsafdelingen werd een grondige inspectie van machines toegepast, doch ook in de andere afdelingen was om een goed kwaliteitsproduct te krijgen zelfs op iedere zeven productiemensen een controleur aanwezig. De sociale voorzieningen van deze fabriek zijn goed, verplichte verzekeringen ten opzichte van ziekenfonds en pensioenen bestaan niet, hierin wordt ieder vrijgelaten. Door deze regelingen is de kans echter minder groot, dat hiervan misbruik gemaakt wordt. De geneeskundige dienst op het bedrijf is prima in orde, ook de schaftlokalen. Trou wens, van schaftlokalen kan men eigenlijk niet spreken. Het zijn keurige, smaakvol in gerichte cafetaria's, met zelfbedieningssysteem. Dat deze inrichtingen de waardering van het personeel hebben, is zonder twijfel, gezien de netheid waarin ze na het bezoek worden achtergelaten. De project manager heeft na tuurlijk wel de mooiste bedrijven voor ons uitgezocht. Er zullen ook minder goede zijn. Het gaat meestal zo, wanneer je iemand ont vangt laat je hem in het beste gedeelte van je huis. Dinsdagmorgen zaten we na een lange trein reis op de 38e verdieping van de R.C.A. Building in New York, om daar door voor aanstaande industriemensen ingelicht te wor den over het „hoe, wat en waarom" van de smering in de huidige industrie. Na elke in leiding ontstond steeds een levendige discus sie. Het moderne streven om de levensduur van machines zo hoog mogelijk op te voeren, kan alleen succes hebben wanneer men het punt „smering" niet vergeet. Deze twee leerzame dagen werden besloten door op de middag van de tweede dag een bezoek te brengen aan een bedrijf van aard olieproducten in de omgeving. De ruwe pro ducten werden per schip of per pijpleiding ontvangen. Zeer handig was hier het vullen van bussen, die door wagons aangevoerd, automatisch in een glijgoot gebracht werden, met draaischijven ertussen om opstoppingen te voorkomen en daarna voor de vulmachine terecht kwamen, die maar liefst 190 liter blik ken per minuut afleverde. De losinstallatie van de wagons was door een eigen man be dacht.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 9