NIEUWS 10 De glorie van liet stadsfeest is thans de ver lichting en versiering van de ganse binnen stad door 35 buurtverenigingen, die zelf alles betalen. DOKKUMER CURIOSA. 1. De naam Dokhum. De oudste is Doccinga, wat betekent Docka en zijn geslacht. Ook komt in de eerste eeuw 11a Dokkum's be staan - na 754 - de naam Dockyn-chirica voor, de kerk van Doccinga, dus de Docka- sibbe, het Dockageslacht. Sedert de 13e eeuw komt de naam Dokkum voor, ontstaan uit Docka-heem, dat verzwakt werd tot „um", zoals bij talloze Friese um- namen. Dus heem, plaats van Docka, een per soonsnaam. 2. Het oude stadszegel van Dokkum stelt een Romaanse Kerk voor, gefundeerd op veld keien, waarschi jnlijk de oude klooster kerk. Tevens waren er op afgebeeld zon, maan en twaalf sterren, misschien naar aanleiding van Openbaring 12 1. Wellicht zijn uit bet tegenzegel de naam en drie sterren ontstaan, liet stadswapen van Dokkum (zilveren was senaar en drie gouden sterren op blauw veld). In de legende werd de halve maan verbonden met de dappere strijd der Dokkumers in de Kruistochten bij Damiate tegen de Saracenen met hun halve maan. Historisch is dit on waarschijnlijk. 3. De kleuren van de stadsvlag zijn als volgt vastgesteld hij raadsbesluit van 29 Jan. 1943: vier horizontale banen van boven naar bene den: blauw, wit, rood en geel. Behalve het rood, zijn dit ook de kleuren van het stads wapen. Zo is ile vlag afgebeeld in het verza melwerk van de Dokkumer schilder Gerrit Hesman, begin 18e eeuw. 4. Om te komen tot een waardige herden king van de 22e Januari 1945 (fusillade van twintig burgers) is in opdracht van het Her- denkingscomité de cantate Memoriam Faci- ïiiiis gecomponeerd door Ds. Bernard Smilde. Zij wordt telken jare op de gedenkdag uit gevoerd. 5. I11 1954 zijn in verband met de Bonifatius- herdenking en het Stadsfeest (12 eeuwen Dokkumer historie) tot stand gekomen: Bonifatius, spel in drie bedrijven, geschreven door Feilde Schurer (Friese en Nederlandse tekst in één uitgave) met muziek van Ds. Bernard Smilde. Dokkumer Historiespel. De taferelen zijn ge schreven door D. Tamminga, Y. Poortinga, 5. J. v. d. Molen en J. P. Wiersma. Een toneelbewerking van de spotverhalen over Dokkum, door Tetman de Vries. Dokkumer muziekmars, gecomponeerd voor fanfarekorpsen, door S. Tiemersma. 6. Dokkum beeft in (1e Friese folklore de zelfde naam als Kampen voor Nederland. Er zijn allerlei verhalen bewaard gebleven over het arme Dokkum, over de eigenwijze, domme kleinburgerlijke Dokkumers, waarin Gezicht van de koepel van het Stadhuis. (Foto Kamminga, Dokkum)

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 12