En zo kom ik dan nu geleidelijk aan het eind van deze reisbeschrijving. Was het eigen lijk wel alleen een reis-verhaaltje? Af en toe slipte er toch nog iets uit de pen over andere dingen! Deze reis heeft mijn inzicht in het Amerikaanse bedrijfsleven vergroot en mij de overtuiging gegeven, dat de arbeid, in welke vorm ook, in de V.S. wordt gerespecteerd en wordt beschouwd nuttig te zijn in het alge meen belang. De strijd tussen de witte boord en de overall vindt men daar beslist niet. Ondanks het verschil in werkkring of belo ning bestaat er geen klasse-indeling naar de aard van het werk. Het is jammer, dat we de werkmethoden, de eenvoudige organisatie vormen niet zo maar kunnen overnemen. Hiervoor moet de mentaliteit veranderen. Ik moet denken aan ons 100-jarig feest, aan de regels, die de heer Giphart voor ons allen dichtte: 17 NIEUWS zaal. De vonnissen, die hier geveld worden, zullen wel niet altijd in overeenstemming zijn met het moois om ons heen. Later bezichtigden we „The National Galery of Art", een kunstmuseum. Toen we er bin nenkwamen werd ons oog geboeid door een stijlvol uitgevoerde rotonde. Ook hier weer prachtige marmeren zuilen en in het mid den op een verhoging een klaterende fontein. Vanuit deze fontein verrijst een voetstuk, waarop het bronzen beeld van Mercurius prijkt. Bij het bewonderen van de kostbare schilderijen kwamen we, evenals in de Musea in Chicago, veel namen van Hollandse mees ters tegen. In een zaal zagen we Cuvp's „Maas bij Dordrecht". Twee kamers waren geheel gevuld met werken van Rembrandt, die beschouwd wordt als het grootste genie van de Hollandse schilders. Het zou te ver voeren alle belangrijke ge bouwen uitvoerig te beschrijven, maar bij één ervan zullen we nog even stilstaan, n.l. „het Witte Huis", het woonhuis van de Pre sident. Dit ligt ook aan de Pensylvania Ave nue, op anderhalve mijl afstand van liet Ca pitol. Het huis ligt in een prachtige tuin. Als bijzonderheid wordt van deze tuin ver teld, dat er tachtig verschillende boomsoor ten in zijn. Ik heb ze niet geteld, maar het zal wel zo zijnHet huis is geheel van grijze zandsteen opgetrokken en wit geschilderd. We kijken nog even langs de lange Avenue en bedenken, dat langs deze weg iedere nieuwe president van Amerika zijn eerste belangrijke tocht maakt. Ook de legers, die van de fronten terugkomen, worden hier ver welkomd en ieder jaar op „Army Day" mar cheren de soldaten van het leger over deze Avenue, in het hart van hun land. Daarna gingen we naar „Washington's In ternational Centre'waar we een laatste of ficiële ontmoeting moesten hebben met rege ringsambtenaren. In de morgen van die dag brachten we eerst nog een bezoek bij de lei ders van de „Unions", de vakverenigingen, die ons inlichtten over de rol van de vakver enigingen in de economie van de V.S. Van de 16.000.000 georganiseerde werkers heeft de „American Federation of Labour", kortweg de A.F.L., er de helft. Het „Committee for In dustrial Organisation", de C.I.O. genaamd, heeft een ledental van 6.000.000, de reste rende 2.000.000 hebben zich bij andere orga nisaties gevoegd. Een bedrijfskern zoals wij die kennen bestaat er niet. Er is maar één man, de „shop steward" die de belangen van allen behartigt en dus de schakel is tus sen bedrijf en vakvereniging. Zoals bekend, staat over het algemeen de verhouding tus sen werkgever en vakvereniging hier op een hoger plan dan in Amerika, alhoewel wij in de door ons bezochte bedrijven, op één enkele uitzondering na, geen moeilijkheden met de „Unions" aangetroffen hebben. De contrac ten met de vakverenigingen werden daar dikwijls zonder meer verlengd. Een lande lijke C.A.O., zoals hier, bestaat er niet. De loonverschillen in de vakgroepen zijn echter veel groter dan bij ons. 's Middags was er een Evaluation Meeting. Dit was een vergadering met de F.O.A. Een groot gezelschap was hier bijeen. Van Ne derlandse zijde was aanwezig onze ambassa deur Mr. van Royen, met zijn staf. Er was n.l. belangstelling voor een persoonlijk con tact, daar wij op stap waren geweest zonder project manager. Ons werd verzocht niet al leen het mooie dat we gezien hadden te ver tellen, maar ook het minder mooie. En zo werden we om beurten aan de tand gevoeld. Na deze laatste officiële vergadering werd er ernst gemaakt om alles in orde te krijgen voor onze terugtocht, 's Nachts om 1 uur ver lieten we Washington, om zes uur kwamen we in New-York aan en om kwart voor negen werden we naar de luchthaven gebracht, waar de „Triton" van de K.L.M. op ons wachtte. Na wederom een voorspoedige reis werden we 's Zondagsmorgens om half negen op Schiphol aan de grond gezet. Bouwt voort aan het werk van de ouden enz. Ook in Amerika wordt voortgebouwd aan het werk van de pioniers. En ze doen het daar zoveel eenvoudiger dan in Holland, het gaat er gemoedelijker en het uiteindelijke resultaat is er veel groter. Natuurlijk zullen er wel bedrijven in de V.S. zijn, waar het niet zo goed voor elkaar is, maar in de door ons bezochte bedrijven troffen we een pret-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 19