19 (föï) NIEUWS weieens belangrijk mate riaal verloren door on kunde, niet melden of onverschilligheid. In 1931 kenden wij in Nederland 17 aangespoelde soorten; nu, 1954, is dit aantal ge stegen tot 21 soorten. Dat er nog soorten bij kun nen komen staat vast, ge zien de vondsten in ande re landen om de Noordzee. De oude Nederlandse wal visvaart plm. 1600- 1865. Wanneer men precies met de walvisvaart is begon nen is niet bekend. Aanvankelijk zal men zich tevreden gesteld hebben met aange spoelde exemplaren en eerst later is men nabij de kusten begonnen de dieren aan te vallen in zee. Noren, Normandiërs, Vlamin gen en weldra ook de Basken waren in de 10e en 11e eeuw er mede doende. De Basken hebben enige eeuwen vanuit hun land in de Golf van Biskaje en later ook veel verder in zee de vangst bedreven. In het stadszegel van Baskische plaatsen komt een walvis voor, een bewijs, dat de vangst van betekenis was. In 1372 verschenen Basken hij de mond van de St. Laurensstroom in de buurt van New- Foundland. Een 200 jaar later oefenden ruim 300 schepen uit Engeland, Frankrijk, Spanje en Portugal daar de walvisvangst uit. Ook in de wateren rondom IJsland en Groenland werd in de 16e eeuw gevangen. De Basken, die de meeste ervaring hadden, leerden an deren het bedrijf en zij bleven tot in het mid den van de 17e eeuw een belangrijke rol spe len. Ook de Nederlanders waren hun leer lingen. De grote opbloei van de vangst werd inge luid door de ontdekking van Spitsbergen in 1596 door de tocht van Barendsz, Heemskerk en de Rijp, die de Noordoostelijke zeeweg naar Indië zochten, een reis, die uitliep op de overwintering op Nova-Zembla. De wal- visgronden rondom Spitsbergen brachten de Hollanders ertoe daar in de omtrek te gaan vangen en al heel spoedig voegden Engelsen, Denen, Fransen en Duitsers zich bij hen. In 1612 gingen twee Nederlandse schepen uit ter walvisvaart, in 1613 kwamen zes Hollandse schepen bij Spitsbergen, terwijl even later, in 1614, in Nederland een vereniging, „de Noordsche Compagnie', werd opgericht om de belangen van alle deelnemers te beharti gen. De Compagnie kreeg bet monopolie voor fle vangst in een bepaald gebied en hand over hand nam het bedrijf toe. In 1619 stichtten Huis van een Commandeur van de walvisvaart op Ameland, dorp Nes. Dubbele richel in de voorgevel. Zie verder tekst. de Hollanders op Spitsbergen de plaats Smeerenburg, waar traan werd gekookt, de schepen een goede ligging hadden en waar des zomers enige duizenden walvisvaarders woonden in houten huizen, zgn. tenten, 's Winters was Smeerenburg verlaten, maar in Mei en Juni begon de drukte en het verkeer weer. Ook op Jan Mayen had men een der gelijke nederzetting. De concurrentie met andere naties gaf her haaldelijk grote moeilijkbeden, vooral met de Engelsen en de Denen, maar de Hollanders handhaafden zich en waren jarenlang in vele opzichten de baas. „De Noordsche Compagnie" was in verschei dene zgn. kamers verdeeld, naar de aange sloten steden en zo sprak men van de kamer van Amsterdam, die van Rotterdam, Delfs- haven, Vlaardingen, Hoorn, Enkhuizen, de Rijp, Middelburg, Vlissingen enz. Onderlinge naijver en twisten maakten, dat de vergun ning van de Compagnie voor het vangen ten slotte niet meer werd verlengd en in 1642 werd zij opgeheven. De vangst was toen dus voor alle Nederlanders vrij en een grote op bloei was bet gevolg. In 1667, 25 jaar na 1642, was het aantal walvisvaardersschepen vervijf- tienvoudigd. De geschiedenis van „De Noordsche Compag nie' is in 1874 uitgegeven in een bekend boek, geschreven door Mr. Dr. S. Muller Fzn. In 1680 bestond onze walvisvloot uit onge veer 260 schepen, bemand met 14000 koppen. Van 1619-1719 werden jaarlijks 160-240 schepen uitgerust. In 1684 lagen alleen in het IJ voor Amsterdam 246 driemasters gereed om ter walvisvaart te gaan. In 1697 lagen in de Klokbaai op Spitsbergen 192 walvisvaar ders, waaronder 121 Hollandse, 54 uit Ham burg, 15 uit Bremen en 2 uit Emden. De to tale vangst bedroeg in dat jaar 1888 dieren! Dat waren in hoofdzaak Groenlandse walvis sen en Noordkapers. Men leze blz. 407 in

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 21