23 NIEUWS 1904, gedrukt 1946. Reizen met de „Dirk je Adema" in 1860 en 1862. Ook andere reisverhalen. 15. Journaal van Hidde Dirk Kat, Dagboek eener reize ter walvisch- en robbevangst gedaan in de jaren 1777 en 1778 door Commandeur Hidde Dirk Kat, 1818, met portret van Kat en met het vers: „Wat zeeman die de kiel Naar 't barre Noorden stuurde Bestond er ooit op aard Die zoveel ramps verduurde Als Kat, de. fiere Kat, Die 's tijdens beker heeft Totop de boom geleegt En toch. Goddank, nog leeft." Portretten van commandeur Kat vindt men nog te Hollum, Ameland, ten huize van zijn nakomelingen. Te Leiden, Rijksmuseum van Natuurlijke Historie, zijn drie geschreven, nog onuitgegeven journalen uit het einde van de 18e eeuw. Zij komen uit Ammerstol aan de Lek; in Dordrecht bevinden zich in het Gemeente-archief tenminste twaalf journalen, eveneens geschreven en niet gedrukt, dagte kenende uit dezelfde tijd. Deze laatste zijn bestudeerd door de heer A. C. de Voogd van der Straaten, Rotterdam, die zo goed was mij op deze stukken opmerkzaam te maken. Der tig journalen zijn nu opgenoemd en er zijn er zeker nog wel meer. In 1753 en 1770 heeft de Zaanse makelaar Gerret van Santé twee naamlijsten van Groen- landsclie en Straat Davissche Commandeurs uitgegeven, waarin ook lijsten voorkomen van aantallen schepen, gevangen vissen, gewonnen spek enz. De gegevens zijn gerangschikt naar de plaatsen en de uitreders worden, met jaartallen, vermeld. Schilderijen, prenten en tegeltableaux over de walvisvaart zijn er in ons land een groot aantal. Ook zij zijn weer zeer verspreid. Ettelijke vindt men in Zaan dijk in het Museum; verder een drietal in het Historisch Museum te Rotterdam, alwaar verscheidene particulieren ook mooie stuk ken bezitten. In Amsterdam, Schiedam, Vlaar- dingen, Dordrecht, Leeuwarden en Velp treft men er aan. Bekende schilders van het onder werp waren Hondius, Lieven Verschuyr, van Salm, Storck, van de Velde, de Man, Back- huysen en anderen. Kobell, Sallieth, van der Laan, om er maar een paar te noemen, maak ten zeer fraaie kopergravures. Tegeltableaux zijn er te Zaandijk, in Vlaardingen en te Rot terdam. Ook losse tegels met voorstellingen van de walvisvaart zijn er gemaakt. Op bor den, schotels, serviezen enz. komt, vooral in de Zaanstreek, herhaaldelijk ons onderwerp voor. Tabaksdozen, snuifdoosjes, sieraden en Onderkaakdelenéén met gewricht, van de Groenlandse walvis. In gebruik als hek. NesAmeland, 1930. Land van Sipke Mets. snuisterijen vertonen dikwijls voorstellingen van het bedrijf. Hetzelfde treft men aan op theestoven, ketels, appelbakken enz. Ook meu bels werden met taferelen beschilderd, bijv. een bureau, beddebankjes om in de bedstee te klimmen en tal van voorwerpen meer. Al het opgesomde bewijst, hoezeer het gewone leven in het teken van de walvisvaart stond. Van de gebruiksvoorwerpen bij de vangst is zeer, zeer weinig bewaard gebleven. Van de dui zenden harpoenen is er in ons land nauwe lijks een dozijn. Spekmessen en lansen zijn nog veel zeldzamer voorhanden. Van heel wat andere werktuigen van de walvisvaart is niets meer over. In Amsterdam zijn gevelstenen bekend met herinneringen aan de walvis en zijn vangst. Een heel mooie, oude gevelsteen staat in huis nr. 79 te Gaast, ten Noorden van Workum in Friesland. Daarop is een complete walvisjacht afgebeeld. Het Nederlands Openluchtmuseum te Arnhem bezit er tekeningen en foto's van. De heer Thijs Mol, aan genoemd Museum verbonden, heeft in de loop der jaren een groot aantal voorwerpen van zeer verschillen de aard weten op te sporen, die alle op het oude bedrijf betrekking hebben. Het bewa ren, catalogiseren enz. van al die stukken is een belangrijk en verdienstelijk werk voor onze kennis van de Volkskunst en -cultuur. Vooral op Ameland, in de plaatsen Nes, Bal- lum en Hollum, vindt men nu nog een groot aantal huizen, waar eertijds commandeurs woonden. Die huizen zijn kenbaar aan een dubbele, uitstekende richel van speciaal in- Schouderblad van een walvis als stoepsteen. Nes (Ameland)

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 25