NIEUWS 4 Het Wilhelmus klonk schip tot een gebeurtenis-arme, dan wel tot een avontuurrijke wisselvallige loopbaan kan leiden. En dat deze laatste aan de „Willem Barendsz II" is voorbestemd, daarvan kunnen wij wel verzekerd zijn. Het is mede daaraan, Mevrouw Mansholt, dat de door U zoeven met succes verrichte han deling o.m. haar betekenis ontleent. U hebt met het doorsnijden van de draad, welke het schip met zijn geboorteplaats verbond, de gang der gebeurtenissen in beweging ge bracht, welke de „Willem Barendsz II" op zijn toekomstige loopbaan beschoren zal zijn. Laten wij vertrouwen, dat de Voorzienigheid het goede met schip en bemanning voor heeft en daarbij hopen, dat de naam en de goede wensen, welke Gij het schip op zijn eerste reis hebt meegegeven, het een even voorspoe dig bestaan mogen verzekeren als aan zijn voorganger en naamgenoot is ten deel ge vallen. Mevrouw Mansholt, Mede namens mijn collega's dank ik U recht hartelijk voor het aandeel, dat U in de ge beurtenis van heden hebt gehad, een gebeur tenis, welke niet alleen voor rederij en werf zeer belangrijk is, doch welke eveneens voor het gehele Nederlandse Volk van grote bete kenis genoemd kan worden. Het ligt niet op mijn weg over de motieven uit te wijden, wel ke Regering en rederij tot de bouw van de „Willem Barendsz II'' hebben bewogen. Deze zullen, daarvan ben ik overtuigd, door een ieder, die de Nederlandse Volkshuishou ding ter harte gaat, worden toegejuicht. Wel wil ik de aandacht vestigen op de ideële waarden, welke naast de zuiver economische belangen met de bouw van deze walvisvaar der in verband staan. Economisch gezien bevinden wij ons in een periode van welvaart en „full employment". Sociale en economische zorgen zijn tot een minimum teruggebracht, de meerderheid van de bevolking is verzekerd van een lonende werkkring en van een strijd om het bestaan in algemene zin kan ternauwernood meer worden gesproken. Het leven van de doorsnee burger bevindt zich in rustige baan. Alles tezamen omstan digheden, waarover men verheugd en dank baar zal moeten zijn, indien zij niet de kiem in zich bergen van verslapping en morele teruggang, waarvan menig sprekend voor beeld in onze vaderlandse geschiedenis is aan te wijzen, ook al zal men dienen te erkennen, dat de menselijke weerstandskracht met de maatschappelijke evolutie is meegegroeid. Vergelijkt men nu met de boven geschetste

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 6