NIEUWS 30 gen etc. Naast deze zichtbare verkeerswegen heeft men nog de onzichtbare, zoals de vele vormen van tele-communicatie. Dan komt men aan de luchtvaart (de verbin ding door de lucht dus). Hierbij spelen de K.L.M. en de luchthaven Schiphol een be langrijke rol. Men ziet bijv. eerst hoe Schip hol er uit zag na de oorlog en hoe nii. Welk een verrassend verschilDe vliegtuigindustrie, de Rijksluchtvaartdienst en de jeugdlucht- vaart voltooien het geheel van dit deel van de Tentoonstelling. Inzendingen in de open lucht. Vele inzendingen zullen in de open lucht worden tentoongesteld met name het zware materiaal voor de electro-technische industrie, delfstofwinning enz. Het streven der organi satoren naar harmonie tussen de binnen- en buiteninzendingen verleent aan E 55 een bij zonder boeiend karakter. Zodoende wordt de bezoeker voortdurend op aangename en af wisselende wijze beziggehouden, waardoor hij zich niet zo gauw vermoeien zal. De grote brug, hierboven reeds genoemd, waar de bezoeker op weg naar de andere helft van de Tentoonstelling eerst stil kan staan om de expositie georganiseerd door de drinkwaterleidingdeskundigen te bezichtigen, brengt hem tenslotte naar de afdelingen: ha vens, zeevaart en Rijnvaart, die onder auspi ciën staan van de Rotterdamse en Amster damse autoriteiten. Het spreekt haast vanzelf dat nu de afdeling „Scheepsbouw" volgt en dat die weer op haar beurt wordt gevolgd door een inzending op dit gebied van de Rijkswaterstaat en de grote baggerbedrijven. Hier wordt een boeiend schouwspel geleverd van de wijze waarop men in Nederland land uit water wint en hoe men onze polders tegen het steeds dreigende gevaar van het water beschermt. Een aanschouwelijk beeld zal ge geven worden door mannen van het vak, die uit Sliedrecht komen speciaal om het maken van zinkstukken te demonstreren. Na dit schouwspel, dat wel enig in de wereld mag genoemd worden, volgt een inzending, die stellig de aandacht zal trekken, doordat het onderwerp in vele landen actueel is nl. „Bouwen en Wonen". Dit zal één der meest sprekende manifestaties worden van wat Ne derland in de afgelopen tien jaren heeft vol bracht. Het Nationale Paviljoen. Onder auspiciën van Dr. L. G. Kortenhorst, Voorzitter van de Tweede Kamer, is hier een paviljoen in voorbereiding, dat een overzicht geeft van de weg, die Nederland heeft afge legd vanaf de „hongerwinter" gedurende de bezetting, de verwoesting van wegen, brug gen en andere verkeersmiddelen te land en te water, tot aan de huidige toestand. Wat het zeggen wil: 10 jaren constructieve energie in een klein democratisch land, gere geerd door een bemind lid van het Huis van Oranje, wat het zeggen wil: hoe steden en dorpen, die ernstig schade leden in de oorlog, zich weer hebben hersteld, dit alles zal in dit paviljoen worden getoond. Tenslotte zal de bezoeker de afdelingen: Volksgezondheid, Lichamelijke Opvoeding, Sociale Zorg en Beveiliging kunnen bezich tigen, die afsteken tegen het grote ziekenhuis, dat achter de tentoonstellingsterreinen wordt gebouwd en in Mei 1955 een hoogte van 40 m zal hebben bereikt. In het Park. Als men de wandeling door dit boeiende oord voortzet, komt men bij het Park aan, dat met zijn vrolijke beplanting van bonte bloemen en groen een levendig karakter aan de ge hele tentoonstelling verleent. Dit is natuurlijk de omgeving die bij uitstek geschikt is om te dienen als achtergrond voor de afdeling „Landbouw" met alles wat daarbij hoort: bijv. stamboek-vee, landbouwmachines, een moderne boerderij, chemische meststoffen, zaden, pootgoed, zowel als de resultaten van het moderne wetenschappelijke onderzoek. Het dynamisch karakter van E 55 wordt hier nog beklemtoond doordat er levende en actu ele objecten worden getoond, zoals een echt „lös hoes" (dat uit Twente wordt overge bracht naar Rotterdam) en een modem boe renbedrijf in volle gang. De afdeling Tuinbouw en Visserij komen hierna, gevolgd door de paviljoens voor voed selindustrie, industriële vormgeving, groei en bloei van stad en land en de gemeentelijke inzendingen. Toch is hier de tentoonstelling nog niet aan haar eind gekomen! In de omgeving van de Maas komen nog de afdelingen bankwezen, export, groothandel en internationale con tacten. De opzet van E 55 is niet alleen een grote manifestatie te geven van Neerlands energie in de afgelopen tien jaren, het wil ook zijn een feest van licht en kleur, van dynamiek en ontspanning. Er komt tenslotte een ontspanningspark „In de Lusthof" geheten. De bezoekers daarvan zullen voor originele verrassingen komen te staan en er zich uitstekend vermaken.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 32