NIEUWS 2 12 cm geschut voor jagers van de Kon. Ned. Marine. Tevens zijn onderhandelingen gaande met de Nederlandse Regering over de vervaardiging van licht afweergeschut. Wordt in deze over eenstemming hereikt, dan moet Machinefa briek II worden uitgebreid. Om de inves teringen echter binnen redelijke grenzen te houden, zal dan een deel van deze order bij Nederlandse en buitenlandse industrieën wor den ondergebracht. Op langere termijn gezien, zijn de vooruit zichten voor de nieuwbouw minder gunstig. De concurrentie, vooral van Duitse zijde, wordt scherper. De heer Van Daalen komt nu op de afdeling Reparatie, voor ons bedrijf toch altijd de voornaamste. Wij zijn, aldus spreker, zo ge lukkig geweest een behoorlijke bezetting te kunnen handhaven, doch wij kunnen ons niet ontveinzen, dat het moeilijker wordt. De con currentie is ook hier uitermate scherp, ook weer speciaal van Duitse zijde. Tot nu toe waren onze grootste aantrekkings kracht onze geografische ligging en onze korte levertijden. Wat het eerste betreft, is er uiteraard niets veranderd. Rotterdam ligt nu eenmaal gunstig voor bijna alle landen van Noord-Europa. Wat het tweede betreft, drei gen wij onze plaats te verliezen aan België en Duitsland, waar men op het ogenblik nor maal met 3 ploegen werkt en werken op Zater dagmiddag en Zondag aan de orde van de dag is. De dokcapaciteit in Duitsland wordt sterk uitgebreid en vormt uiteraard een ver dere bedreiging. Het sein staat op onveilig en het is zaak, dat wij allen zonder uitzonde ring samenwerken om tot hogere productie te komen en onnodige verliestijden voorko men. Een andere handicap voor ons is het gebrek aan vaklieden. De ouderen gaan met pensioen en er zou een aanvulling moeten zijn van jongeren. Deze is echter zeer onvol doende. Spreker las dezer dagen een statistiek, welke aangaf het percentage jongens tussen 15 en 19 jaar, dat een vakopleiding genoot. Dit percentage was in Zwitserland 20 en in Nederland VA. Wil ons land industrialiseren, en dat is volgens spreker noodzakelijk, dan dient hierin zo spoedig mogelijk verbetering te komen. De heer Van Daalen wil thans nog even iets zeggen over de loonronde van 6 Hij gunt deze verhoging ieder van ganser harte. Ver hoging van de levensstandaard is en blijft ons aller doel. Laten wij daarbij echter tevens be denken, dat de grotere koopkracht alleen blij vende waarde heeft, wanneer de productie wordt verhoogd, anders begint de vicieuze cir kel: hogere lonen, hogere prijzen enz. De laat ste loonronde kost ons bedrijf ca. 3.000.000.- per jaar en het is de grote vraag, wat wij hier van kunnen doorberekenen. Het gevolg zou kunnen zijn, dat wij onze investeringen zul len moeten beperken, wat voor de komende generaties jammer zou zijn. Spreker wil nog een klein beeld geven van de investeringen sedert de oorlog. Uit de balansen heeft men kunnen zien, dat sedert de oorlog ca. 70.000.000.- is geïnves teerd voor herstel en vernieuwingen. Door de grote technische ontwikkelingen in de oorlog kwam het er voor ons practisch op neer, dat wij na de oorlog een nieuwe werf moesten bouwen. Dit was voor ons niet mogelijk en daarom is toen een plan opgesteld van wat noodzakelijkerwijze moest gebeuren, welk plan, naarmate er gelden beschikbaar kwa men, is uitgewerkt. Het spreekt vanzelf, dat niet alle wensen bevredigd konden worden. Wij hebben, aldus spreker, echter een en ander in het tempo en de mate gedaan, welke ons juist leken. Veel is er sedert de oorlog ge daan: veel moet er nog gebeuren. Hierna wordt een aantal lantaarnplaatjes ver toond, naar aanleiding waarvan de heer Van Daalen het een en ander vertelt. Sedert de oorlog kwam o.a. het volgende tot stand nieuwe timmerloods, nieuwe lasloods, centraal gereedschapmagazijn, cantine ,,'t Blaasje", uitbreiding hoofdkantoor, uitbreiding bestaande machinefabriek, nieuwe kaden machinefabriek en Vijfsluizen, garage, omvormstations, magazijn voor machinefabriek, proef stand, machinefabriek II. De grote helling is verbreed en verzwaard met het oog op de bouw van de walvisvaarder. In aanbouw zijn 2 zware hallen voor de ma chinefabriek. In aanbouw zijn verder 2 nieuwe dokken. Dok I en II zijn 40 en 50 jaar oud. Dok II is te klein voor het huidige type schepen, dok I bewijst nog diensten voor Liberty-schepen, doch als die periode voorbij is, zal ook aan het leven van dok I een eind zijn gekomen. Daarom is uitbreiding en verbetering van de dokpositie dringend gewenst. Een eerste vraag daarbij was: moet er besloten worden tot de bouw van drijvende of gegraven dokken. Na rijp beraad is besloten tot gegraven dokken. De kosten van een gegraven dok en een drij-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 4