m NIEUWS vend dok zijn practisch gelijk, docli het na deel bij een drijvend dok is, dat men ca. drie maal de wateroppervlakte van het drijvende dok moet hebben om zulk een dok te kunnen plaatsen. De dokken zouden tankers kunnen opnemen van 36.000 ton. Later is dit iets ver groot en op het ogenblik is het zo, dat het tweede dok geschikt zal zijn voor schepen van 38.000 ton. Het ene dok heeft een lengte van 211, het andere van 213 meter. Diepgang van de kiel- blokken naar gelang van de waterstand 27 -31'. Getoond wordt welke van de diverse moge lijke vormen is gekozen. Na de watersnoodramp is nog besloten om de dokwand een muur te zetten, welke tevens dient ter bescherming van auto's enz. De gesteldheid van de bodem ter plaatse van de nieuwe dokken is slecht. Teneinde zoveel mogelijk narigheden te voorkomen, zijn bo ringen verricht op verschillende plaatsen en de resultaten daarvan zijn in Delft bestu deerd. Aan de hand van deze resultaten is besloten de grond zover te verwijderen, dat men de zekerheid had, dat er een behoorlijke zandlaag aanwezig was, die de last van het dok zou kunnen dragen. In verband met een en ander is de dikte van de dokbodem 7.80 meter geworden, terwijl wij anders hadden kunnen volstaan met een dikte van ca. 5 m. Begonnen is met de bouw van één dok, doch zo, dat het tweede er naast kon worden ge maakt. Om zekere redenen, o.a. het gevaar dat opnieuw grondwater aan de bodem zou worden onttrokken wanneer later het tweede dok zou worden gemaakt, is besloten het tweede dok zover te bouwen, dat wanneer dok I in gebruik kan worden genomen dok II kan worden afgemaakt in het tempo, dat ons wenselijk lijkt. Op een lantaarnplaatje van de „Willem Ruys" in het dok is te zien hoe gril lig de gewichtsverdeling over de lengte van het schip is. Het blijkt, dat gerekend moet worden met een belasting van 250 ton per meter lengte. Er zijn 15 verschillende mogelijkheden onder zocht om na te gaan wat de meest ongunstige toestand was en aan de hand daarvan de sterkte van het dok te bepalen. Nagegaan wordt of het mogelijk is het boven-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 5