NIEUWS 4 ste gedeelte van de dubbele tussenwand tus sen beide dokken te benutten voor was- en kleedgelegenheid. De kraanbanen lopen zover door op het dok, dat zij geen last hebben van de draden der schepen. Er komt een kraan van 35 ton, wel ke naar beide kanten kan reiken. Er komt nog een zeer snelle kraan van 12 ton en het is de bedoeling, dat er in de toekomst nog wat kleine kraantjes bij komen. Het dok is gemaakt in verschillende secties. De voegen tussen de secties worden opgevuld door stalen platen, omwonden met jute en plastic. Een voornaam punt bij een gegraven dok is de deur. Tegenwoordig wordt zeer veel toe gepast de zgn. valdeur, waar schepen over heen kunnen varen. Dit hebben wij, aldus spreker, niet aangedurfd, omdat wij bier zo veel last hebben van slib. Besloten is tot een ouderwetse schipdeur. Voor de deur is een zeer zware aanlennstijl gemaakt van ca. 15 m breedte. Er zal slechts weinig kracht nodig zijn voor het openen en sluiten van de deur, waarvoor lieren zijn aangebracht. De deur is voorzien van een rubberprofiel, waardoor wij de grootst mogelijke garantie hebben, dat de deur volkomen afsluit. Aan bet dok zelf zijn twee aanslagen gemaakt, zodat wanneer er onverhoopt het een of an der mocht gebeuren, de aanslag aan de ande re kant kan plaatsvinden en de aanslag kan worden gerepareerd, terwijl het dok in ge bruik is. Om aanslibbing tegen te gaan wordt er met een sterke straal water gespoten, dat de grond, welke zich wil verzamelen, weg spuit. In de pompkamer, welke is voorzien van twee hoofdpompen, kan eventueel een derde pomp worden bijgeplaatst. Er is een bevelinstallatie aangebracht, zodanig, dat het water dat weggepompt wordt, niet door de een of andere oorzaak weer kan teruglopen. Daar, wanneer een grote tanker gedokt moet worden, de sleepboten niet meer terug kun nen, zijn er vier verhaalkoppen aangebracht. De mogelijkheid bestaat er later twee ver haalkoppen bij te plaatsen. Onder water is verlichting aangebracht, zo dat wanneer het dok droog is, aan beide kan ten licht aanwezig is. Om aanvaring van het schip tegen de dok- wand te voorkomen is een beweegbaar blok aangebracht, dat de schok van het schip breekt. In het dok is een houten bescherming aangebracht, zodat het schip niet langs de be tonnen wand kan schuren en schade oplopen. Aan de kanten van het dok is over de volle breedte een rijweg gemaakt, zoals langs de kade machinefabriek. Er worden beugels aangebracht op de rails oin bet kippen van de kraan te voorkomen. Er is ook een behoorlijke verlichting voor bovenop het schip aangebracht. Besloten is in de zijkant langs de weg verlichting te ma ken, die aan beide zijden over de weg straalt. De luclitleidingen zijn zo gemaakt, dat nie mand last heeft van de slangen. Voor de toiletten van de bemanning der in dok liggende schepen zijn op zij in de dok- wand pijpen aangebracht, zodat de toiletten gebruikt kunnen worden, zonder dat men daarvan in het dok hinder heeft. Er zijn in het dok ogen aangebracht, waar door het mogelijk is een sectie onder uit het dok te verplaatsen en bijv. een schip te ver lengen. Om instorten van de dokput te voorkomen is een grote waterkering gemaakt, d.i. een dub bele, zware stalen wand, gevuld met grond. Er zijn pompen geslagen, die het water weg pompen tot juist onder de bodem van het dok. Voor het maken van de dokput is ongeveer 350.000 m3 grond verwijderd. Nadat de plaatjes zijn vertoond geeft de heer Van Daalen gelegenheid tot het stellen van vragen. Naar aanleiding van de opmerking van de heer Van Daalen, dat we allen moeten mee werken om de concurrentie het hoofd te kun nen bieden, merkt één der kernleden op, dat het wel belangrijk zou zijn als klachten, welke door de werknemers bij het lager toezicht houdend personeel naar voren werden ge bracht inzake dingen op de werf, welke ver betering behoeven, zo goed mogelijk werden behandeld en waar mogelijk verholpen. Er zijn grieven over zaken, welke met een kleine inspanning verbeterd zouden kunnen worden, waardoor dikwijls een vlotte gang van zaken wordt bereikt en de stemming op de werf beter wordt. Volgens de heer Van Daalen wordt hier blijk baar gedoeld op kleine klachten en grieven. Deze kunnen via de kern bij de directie ko men, aldus spreker, waar deze klachten zeker niet zonder meer worden terzijde gelegd. Het kan weieens zijn, dat een bepaalde zaak lan ger op afwikkeling moet wachten, omdat men met iets anders bezig is. Mocht men menen, dat een zaak niet goed behartigd wordt, dan kan men na 5 uur altijd bij de directieleden terecht. Op een vraag uit de vergadering zegt de heer Van Daalen, dat er alles wordt gedaan aan leerlingopleiding, herscholing enz. De bezet ting van de Bedrijfsschool is zeer behoorlijk. De kwestie van tekort aan goede vaklieden is

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 6