NIEUWS 2 door Mevrouw van Tuinen, echtgenote van de burgemeester van de gemeente Dokkum. Er was veel belangstelling, vooral van de zij de van Nederlandse en Amerikaanse Marine- Autoriteiten. Dit schip is het prototype van een serie van 32 mijnenvegers, die verdeeld over een aantal Nederlandse werven worden gebouwd. Het October-nummer van het Wilton-Fijenoord Nieuws is voor een groot deel gewijd aan deze gebeurtenis en aan de interessante vroegere zeehavenstad Dokkum. waaraan het vaartuig zijn naam ontleent. En dan nog het walvismoederschip „Willem Barendsz II", het paradepaard van dit jaar. Ten aanschouwe van een menigte van circa 20.000 personen werd op 20 November dit geweldige schip tewater gelaten. Mevrouw Mansholt-Postel, echtgenote van de Minister van Landbouw- Visserij en Voedselvoorzie ning, verrichtte de doop en haalde de handel over, waardoor de laatste beletselen voor de stapelloop werden weggenomen. Onmiddellijk gleed het trotse schip, reeds circa 13 millioen kg zwaar, statig het water tegemoet, getuigend van groot vakmanschap, wat betreft bereke ningen en uitvoering. Thans geschiedt de af bouw van vaartuig en verdere inbouw der fabrieksinstallatie. Het schip zal zodanig worden afgeleverd, dat het aan de campagne 1955 - '56 kan deelnemen. Een aantal machine-installaties kwam in het afgelopen jaar bij onze afdeling Werktuig bouw gereed, hetgeen blijkt uit het volgende staatje: 1 W.F./Doxford motor 7750 E.P.K. ingebouwd in tankschip „Poitou" 1 W.F./Doxford motor 3450 E.P.K. afgeleverd aan Werf „De Noord" 1 W.F./Doxford motor 7750 E.P.K. werd op tankschip „Sologne" ingebouwd 1 W.F./Doxford motor 4400 E.P.K. gereedgekomen voor Noorse rekening 1 turbo-electrische installatie van 7500 P.K. ingebouwd in tankschip „Koratia" 1 turbine-installatie met tandwieloverbren ging van 7500 P.K. ingebouwd in tank schip „Korovina" 1 turbine van 7500 P.K. afgeleverd aan P. Smit Jr. voor Shell Groep Verder diverse Foster Wheeler ketels. Voor het werk, dat nog onderhanden is, zij verwezen naar het slot van dit artikeltje. Onze Reparatie-afdeling handhaafde haar reputatie. Wanneer het maar even lukt een schip naar hier te brengen, hoe dan ook, en in welke deplorabele toestand het moge ver keren, zorgt de afdeling Reparatie voor de rest. Eerder dan men verwacht verlaat weder een goed zeewaardig schip ons bedrijf. De geest van aanpakken die het reparatiebedrijf van Wilton groot heeft gemaakt, is nog altijd vaardig. Aan elk afgeleverd nieuwbouw-schip kunnen enige woorden worden gewijd, doch hij het aantal gerepareerde schepen als volgt, is het slechts mogelijk hier en daar een greep te doen. In totaal werden in 1954 gerepareerd 1055 zeeschepen, waarvan 266 Nederlandse en overigens Engelse, Noorse, Deense, Duitse, Liberiaanse, Panamese, Zweedse, Hondurese, Griekse, Italiaanse, Franse, Amerikaanse, Finse, Costaricaanse, Portugese, Ierse, Spaan se, Belgische, Poolse, Joegoslavische, Marok kaanse, Syrische, Zwitserse en Japanse. Ver der werden gerepareerd 65 sleepboten, mo torboten, baggermolens, lichters, hokken, elevators etc., hetgeen samen met de zee schepen een totaal van meer dan 1100 sche pen vormt. En nu enige bijzonderheden over een paar karweien, waarover reeds een en ander werd medegedeeld, zodat het volgende slechts ter herinnering bedoeld wordt. Eiho Maru" van de lino Kaiun Kaisya Tokio. Dit in 1951 gebouwde schip liep aan de grond en na vlotkomen bleek het ernstig beschadigd. Vooral de schade aan bodem en achtersteven was bijzonder zwaar. Toen het vaartuig naar Rotterdam werd gesleept, werd het aangevaren, waardoor tot overmaat van ramp nieuwe schade ontstond. Van de zware achtersteven was een gedeelte afgebroken, doch een nieuw stuk werd door de Engelse firma Murex door een thermietlas aan het overgebleven stevengedeelte bevestigd. Voor de verdere reparatie zorgde Wilton-Fijenoord, zodat het schip na weinige maanden weder in de toestand werd gebracht, waarin het aan vankelijk door de bouwmeester was afge leverd. „Wear field" De „Wearfield" kwam in aanvaring, waar door grote schade aan schip en machine werd aangericht. De reparatie vormde een flink karwei, waarbij vele afdelingen van ons be drijf betrokken waren, die door goede samen werking het herstel in korte tijd mogelijk maakten. In het voorjaar 1954 bood onze werf de im posante aanblik, dat daar naast elkaar lagen liet grote passagiersschip „Nieuw Amsterdam" en de reuzetanker „Tina Onassis", die beide gedokt en gerepareerd moesten worden. Wat zouden èn de oprichter van Wilton, de oude heer Bart, èn weinig minder de oprichter van Fijenoord, Roentgen, hebben opgekeken.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1955 | | pagina 4