Van de Sahara tot de Volkstuin Tonnenm3 Betonstaal enz. in km 13 NIEUWS mee de Afrikaanders binnentrokken in Trans vaal. Iedere plant, heeft zijn eigen verhaal. De cineraria komt van de Canarische eilanden en is misschien een laatste overblijfsel van de flora van het legendarische Atlanta. Er zijn varens, die thuishoren in Nieuw-Zeeland en orchydeeën afkomstig uit het land van de Dajaks. De bromelia's groeiden in de toppen der bomen in het oerwoud langs de Amazone en ziedaar, al deze vreemdelingen staan te bloeien op Uw vensterbank, naast de tulpen en hyacinten uit Perzië en Turkije. De hele aarde draagt tot Uw geluk bij wanneer U de bloemen verzorgt op Uw vensterbank. o Enkele malen is reeds het een en ander ge schreven over de nieuwe dokken. Wij ont vingen nu van Ir. F. C. de Weger enige cij fers over dit grote karwei, welke omgezet zijn in andere begrippen. Het is interessant om de grote getallen van deze dokken eens te zien veranderen als zij worden „vertaald". Zó is de hoeveelheid cement (35.000 ton), welke wordt gebruikt voor de betonfabricage, uitgedrukt in de lengte der achter elkaar gelegde zakken 420 km. De hoeveelheid zand (112.000 ton) levert een rij vrachtwagens (6 m lang, 5 ton per wagen) van 135 km. De totale hoeveelheid grind (185.000 ton) bestaat, uit een file vrachtwagens (6 m lang en 5 ton per wagen) van 225 km. Het „slokje" aanmaakwater is een totaal van 18.000 m8 (18.000.000 liter). Ook van dit ge tal kan men weer prachtige voorbeelden maken in verband met 's mensen dorst De 2700 ton benodigd betonstaal is, als men alle staven achter elkaar legt 2000 km (Amsterdam - Rome). Het aantal m3 afgepompt grondwater is 17.300.000. Wanneer men de Maasbreedte op 400 meter stelt en de diepte op 10 meter, dan is er 4% km nodig voor genoemde 17.300.000 m3. Ook de totaal ontgraven 700.000 m3 grond (los) betekent in andere maten omgerekend, dat er een rij vrachtwagens nodig is (6 m lang, 5 m3 per wagen) van 840 KM lengte. Dit zijn dan de meest opvallende cijfers van het grote werk in het voormalige Sterrebos. Wellicht zullen onze lezers met behulp van deze getallen opnieuw worden getroffen door de enorme uitgebreidheid van dit werk en met ons hopen, dat hier zegenrijke arbeid wordt verricht. „Hé, hallo Jaap! Man, wat heb ik jou in geen eeuwigheid gezien! Waar kom je opeens van daan? Werk jij ook hier?" „Verdraaid, dat is Gerrit! Hoe gaat het met jou? Dat is ook een paar dagen geleden zeg, dat we mekaar voor het laatst zagen! Ja, ik werk hier sinds vorige week. Had eerst een baan in Schoonhoven en nou hier! Dat we elkaar nou tegen het lijf lopen na al die jaren toen we bij elkaar in de klas zaten!" „Kerel, ik weet het nog of het gisteren was! Toch een jofele tijd toen hè? Zou jij nog niet weer eens terug willen in zo'n school bank?" „Soms wel, als ik aan die laatste meester van ons denk uit de zesde! Wat kon die vent vertellen hè? Weet je nog van Atlantis, dat werelddeel dat in de Oceaan moet zijn weg gezonken? En van al die tochten die ze ge maakt hebben om vreemde gebieden te gaan verkennenvan die woestijnreizigers in de Sahara „Nou, daar heb ik nou juist een paar span nende boeken over gelezenZe gaan over zo'n expeditie, die dwars door die Sahara op zoek gaat naar een gebied waar vroeger een oudere volksstam gewoond moet hebben, welke nou is uitgestorven, maar die heel ontwik keld geweest moet zijn en veel schatten zou hebben nagelaten. Halve nachten heb ik er aan doorgelezen! Die kerels maar trekken door die gloeiende zandmassa, met hun ka melen, dagen zonder water, telkens bedreigd door onverwachte gevaren. En gewiekst dat die nomadenstammen, die daar leven, zijn! Met hun trommen en signalen brengen ze hun berichten bliksemsnel over en haarfijn hoor! Daar zijn onze nieuwsberichten maar kinder spel bij!" „Lijkt me reuze interessant! Zeg, kun je me dat niet eens lenen?" „Ik heb het niet zélf, maar geleend uit de gemeente-bibliotheek hier. Daar hebben ze een hele macht boeken over van alles. Weet je wat ik er vorige week van daan gehaald heb? Een boek over machine-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1955 | | pagina 15