VOKMEIM NIEUWS 16 „Vormen" maar het gaat niet over werk zaamheden van dien aard in de gieterij, noch slaat het opschrift op de vorming van perso neelsleden, uitvloeisel van nieuwere zienswij zen om te komen tot betere verhoudingen in het bedrijf. Vrijwel in ieder gezin is moeder de vrouw geabonneerd op een of ander weekblad, wel iswaar een speciale uitgave voor dames, het geen echter niet wegneemt, dat ook de heer des huizes er menigmaal een uurtje mee zoet is. In dit soort bladen verschijnt regelmatig een artikel dat „vormen" behandelt en uit eenzet „hoe het wél en hoe het niét hoort". De oorspronkelijke Franse uitdrukking „eti quette" is ook in ons land welbekend en ik zou deze - vrij vertaald - „wellevendheid" willen noemen. Wellevendheid, een zeer rekbaar begrip, om vattende zóveel haken en ogen, dat de door snee-mens er niet een-twee-drie mee op de hoogte is. Neem b.v. het geval dat je ergens op visite bent geweest: gastheer en gastvrouw doen je uitgeleide en de gastheer steekt spontaan zijn hand ten afscheid uit. Vindt U het nu heel erg, dat je als man die hand direct accepteert en niet zelf éérst de gastvrouw de hand drukt? Mijn gevoel zegt me, dat dit laatste behoort te geschieden, maar volledige zeker- mu, OP Die MAT6RJAAL&0N STOND NIET EEN TORENKRAAN, VN MAAR"EEN KOPEREN KRAAN" 'J heid dienaangaande heb ik niet. Eerlijk ge zegd vind ik zulke kleine bijzonderheden de moeite niet waard en zal er geen oog minder om dicht doen. Wat dit artikel dan met ons bedrijf te maken heeft? Wel, vormen moeten overal min of meer in acht genomen worden. Droegen U en ik - als U tenminste de 50 óók gepasseerd bent - in onze jeugd niet een petje, zo'n ding van 7 lapjes, 1 knoop plus een met stof over trokken bordpapieren klep? En leerden onze moeders ons niet, dat het een zeer gewone wijze van wellevendheid was om te groeten door „netjes je petje af te nemen"? En dat behoorlijk goeden morgen en dank U wel zeggen „geen geld kostte", zult U zich zeker ook nog herinneren. Als U zegt, dat dit iets „uit de oude doos" is, hebt U gedeeltelijk gelijk, maar vindt U het dan in overeenstemming met de goede vor men als iemand je iets mededeelt en je ziet tegelijkertijd zijn of haar kaken op en neer gaan vanwege het kauw-gom? Is het in de haak, dat men een boodschap overbrengt, ter wijl tegelijkertijd gesabbeld wordt aan een op de lip bungelend sigaretje? Is het normaal te noemen dat - als je huisbel defect is - men om gehoor te krijgen tegen de deur schopt in plaats van te kloppen of met de brievenbus te klepperen? Als U na volbrachte dagtaak niet de moeite neemt U in de hiervoor beschikbare kleed lokalen „op te knappen" om behoorlijk ge kleed en gewassen naar huis te gaan, dan is dat iets wat alleen U aangaat, maar U bent dan iemand, die niet met Uw tijd is mede- gegaan. U valt uit de toon en houdt U niet aan de „vormen", die de moderne geest mede brengt. Ik zei het reeds, wellevendheid is een zeer rek baar begrip en deze eenmalige bespreking in ons blad heeft de volgende redenen. Van tijd tot tijd heeft op onze werf een tewaterlating, indienststelling, overdracht of doopplechtigheid van een vaartuig plaats, ge paard gaande met min of meer ceremonieel, dat historisch is gegroeid. Ons bedrijf treedt dan als gastvrouw op. In samenwerking met de betrokken rederij zijn uitnodigingen verzonden en ook vertegen woordigers uit het personeel ontvangen regel matig een uitnodiging de plechtigheid bij te wonen. De rest van het personeel wordt dik wijls in de gelegenheid gesteld een en ander - hoe kan het anders - op een kleine afstand mede te maken. Maar komt men bij de helling, b.v. bij een stapelloop, dan zijn wij als personeelsleden van het bedrijf dat als gastvrouw optreedt

Wilton Fijenoord Nieuws | 1955 | | pagina 18