HI .tffcti ■■HBHI NIEUWS 2 m-- «sp if N inderhaast geïmproviseerde voorbereidingen bleken ruimschoots voldoende om deze late tocht zonder stoornis te doen verlopen. Op deze werftoclit werden in hoofdzaak de turbines aan de tand gevoeld. Het decorum eiste, dat Uw correspondent deze ingewik kelde materie eens van aangezicht tot aan gezicht ging bekijken, hetgeen slechts be reikt kon worden door het afdalen langs de meeste steile trapjes, die men zich kan voor stellen. De moeite werd ruimschoots beloond, want in de Voor-Machinekamer ontmoet men de Brains-Trust van het schip. Voor een a-technisch iemand wel ietwat ontmoedigend, want in dit labyrinth van machines, hulp werktuigen en allerhande meters kan het be nauwend moeilijk worden om intelligente vragen te stellen, laat staan verstandige op merkingen te maken. Eventuele onwetendheid wordt echter meest hoffelijk vergeven en op listig gestelde vragen werd het duidelijk, dat het meten van trillingen aan de orde was. Dit meten geschiedt op pijnlijk nauwkeurige V. y. manier en moet per sé in mu's of microns geschieden, waartoe speciale apparatuur aan boord was. De grote tocht daarna kon evenmin op de vastgestelde datum doorgang vinden, maar op 11 Februari kon de tocht dan beginnen, waarbij wij eerst Den Helder aandeden. Van daar gingen wij om de Zuid naar de „mijl" bij Arran in Schotland. Deze tocht was in zoverre leerzaam, dat gemakkelijk vastge steld kon worden, dat niet iedereen een even enthousiast zeeman is. Vriendelijk be doelde woorden werden soms beantwoord met een flauw glimlachje of een verwijtende blik, dat er zóveel onrecht op deze wereld bestaat als een slingerend schip. Maar na aankomst te Greenock in Schotland was alles weer ver geten. Intussen was alles in gereedheid ge bracht om de „runs" op de „mijl" te varen. Het is in elk geval een evenement om met topsnelheid door het water te jagen, echter aan dek was het tijdens die snelheidsproeven niet altijd even plezierig.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1955 | | pagina 4