Wij moeten dit babbeltje even onderbreken om de lezer er voor te behoeden, dat hij/zij denkt, dat dit nu de hoofdschotel van een proeftocht is. Helaas maakt het programma van de beproevingen nog steeds verreweg het grootste deel van zo'n tocht uit. Voor een leek is het verbluffend wat voor eisen er alzo bestaan, als daar zijn: draaicirkels en stop- weg bepalingen enz., langdurige verbruiks- proeven bij diverse snelheden enz. Wat verbruiksproeven betreft, die gaan dag en nacht door en sommigen onzer waardeer den het bijzonder om inplaats van 's nachts (als een mens) te slapen, diverse soorten me ters na te lopen, waaruit dan allerlei conclu sies getrokken kunnen worden. (tja) NIEUWS Eeu schone traditie wil, dat de deelnemers aan de proeftochten in Schotland een reisje krijgen aangeboden. Het was heel prettig, dat dat ook ditmaal het geval was en het overgrote deel van de beman ning maakte per bus een mooie tour naar Edinburgh via de Trossachs, een nogal onherbergzaam landschap, vrij dicht onder de Schotse Hooglanden. Voor deze prachtige tocht was men natuurlijk zeer dankbaar. Het weer was wel bijzonder mooi en wonder boven wonder lag er op de wegen slechts hier en daar wat sneeuw en dat, terwijl er daags tevoren in Edinburgh een sneeuwstorm was geweest. In elk geval, Edinburgh's straten ontvingen ons vriendelijk. De lijd werd doorgebracht met winkelen en sight-seeing voor of 11a de maaltijd, afhankelijk van de reisgroep, waarin men zich bevond. Bij dit winkelen tekenen zich altijd en overal op zijn duidelijkst twee onhebbelijkheden afgebrek aan tijd en dito aan geld. Onder de deelnemers was er een groot aantal bij wie niet zo heel lang geleden „de jongenskiel nog om de schouders gleed". Onder hen meenden wij er te bespeuren, die de terugreis in recordtijd wilden maken, vermoedelijk daartoe gedreven door beloften van Gree- uock'se schonen. Na de jongenskiel is er dan kennelijk toch ook nog een „zalige" tijd. Een bezoek aan Edinburgh is altijd onver getelijk, al was het alleen maar om Princes Street, Windsor Castle en het Walter Scott monument. Voor één der deelnemers betekende deze tocht nog iets meer, 11.1. het bezoek aan diens dochter. In zo'n geval heb je niet eens interesse 0111 eerst je maaltijd te verorberen. Wij hebben het ook meegemaakt, dat de medische dienst een geval van gebroken tan den in de wasserij te behandelen kreeg; bij nader inziens bleken dit de tanden te zijn van een paar tandwielen. Op ons programma stond ook „Portland', waar wij over de „sound-range" moesten. Vreemd genoeg overschrijdt men hier niet de geluidsgrens met een snelheidsproef, maar onderzoekt men op welke afstand de geluiden van het schip (immers een onderzeeboot jager) bij bepaalde vaarten nog hoorbaar zijn voor een onderzeeër. Het hoeft geen betoog, dat de verkregen wetenschap in dit opzicht van het grootste belang is. Intussen is Portland ook eeu haven, 111.a.w.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1955 | | pagina 5