Onze voorplaat Wie ben ik 5 NIEUWS Wij kunnen niet besluiten zonder dank te brengen aan allen, die deze tocht deden sla gen. Over de samenwerking tussen de op drachtgever: de Koninklijke Marine, en onze werf hebben wij grote lof. Naar wij menen werden de verschillen, die er nu eenmaal bestaan tussen militaire discipline en bur germaatschappij op meer dan bevredigende wijze steeds overbrugd. Wij eindigen met de wens, dat dit schip aan de gestelde eisen zal voldoen. Neen, er is geen twijfel mogelijk. De op de voorpagina afgebeelde machine is een repro ductie van een door de heer K. van de Erve met houtskool getekende 2000 tons smeed pers, die in ons bedrijf te Rotterdam is op gesteld. In een artikeltje in ons W.F.-Nieuws van 20 October 1950 is uiteengezet hoe deze smeedpers van stoomhydraulisch werd omge bouwd in een volhydraulische machine. Door deze ombouw is niets van zijn oorspron kelijke kracht ingeboet. De bediening is be langrijk vereenvoudigd en de druk is onder alle omstandigheden constant, hetgeen vóór de ombouw niet het geval was, daar de druk afhing van de productie en de stoomdruk. Is er iemand, die ontkomt aan de indruk van de geweldige kracht, die uitgeoefend wordt als de pers z'n hamer in het verhitte staal drukt alsof het slechts koek is? Zeker er zijn machines waar een nog grotere kracht wordt uitgeoefend, maar zelden is kracht zo dui delijk waarneembaar als bij een in actie zijn de smeedpers. Het is hier niet het getal dat allereerst spreekt, daar dit ons dan eerst iets zegt, als er vergelijkbare waarden tegenover gesteld kunnen worden. Wat zegt 2000 ton of nog iets ruimer 2 millioen kg.? Wat wel spreekt is dat zo'n verborgen geweld in toom kan worden gehouden en met een vrij grote nauwkeurigheid kan worden gere geld. Of het verhaal van het horloge, dat, op het aambeeld gelegd, door de hamer al leen op de vering van het glas, zonder dat het glas brak, werd vastgeklemd. Tijdens het drukken van een üoxford zuiger die, geheel opgesloten, onderhevig is aan de totale kracht van de pers en op het laatst slechts millimeter na millimeter zakt, is er een uiterlijke rust, die niet zou doen vermoeden dat hier een enorme spanning optreedt, die het materiaal een weg doet zoeken waar het maar enigszins heen kan. Het is dan altijd weer een opluchting als deze spanning kan worden opgeheven en de zuiger in z'n gevormde staat er wordt uit getild. De tekening op pagina 15 geeft ook een goed beeld van de oven waaruit juist een blok van 27,5 ton op smeedliitte naar buiten is geko men om onder de pers verwerkt te worden tot een zgn. kram, een krukstuk voor een Sulzer motor. De enorme straling is altijd wel een garantie dat men op een grote afstand blijft, met uit zondering van de hierin geharde kerels die het blok moeten aanslaan om het door mid del van een 30 tons kraan naar de pers te vervoeren. De toeschouwer neemt dan ook wel eens met ontzag waar, dat een van die mannen in brand geraakt, met vlugge bewe ging deze brand dooft, en gewoon doorgaat. Zij zijn echter niet voor een kleintje ver vaard en weten het ijzer te smeden als het heet is. Ge. Ik ben maar klein, maar ik ben zeer belangrijk. Ik help iedereen. Ik open deuren en harten. Ik laat vooroordelen verdwijnen. Ik breng vriendschap en welwillendheid. Ik kweek respect en bewondering. Iedereen houdt van me. Ik verveel niemand. Ik overtreed geen enkele wet. Ik kost niets. Velen hebben mij geprezen, niemand heeft mij ooit veroordeeld. Ik ben voor iedereen aangenaam. Ik ben ieder ogenblik van de dag nuttig. IK BEN DE HOFFELIJKHEID.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1955 | | pagina 7