c BOEM! PITS! VEILIGHEID J W1I LY WILTON-FONDS V Vlak voor de weg is de snelheid zo groot, dat de constructeurs verwachten, dat ook de vliegtocht zal slagen. De snelheid in de lucht is het grootst en in het water het kleinst. Hoe groot de snelheid is wordt om begrijpelijke reden niet bekend gemaakt. HIJ K^N ER TEGEN. 7 (jj|) NIEUWS Ontvangsten: f 468,50 van Centraal Magazijn, Schiedam 112,95 van Machinefabriek Schiedam opbrengst verkoop klein materiaal. Uitkeringen: In de maand Januari 1955 aan 127 leden van het personeel in totaal 2410.53 In de maand Februari 1955 aan 138 leden van het personeel in totaal 2728,08 IK WIST HET NIET VEILIGHEIDSINSTITUUT Twee bedrijfsgenoten gelukkig niet verdronken. Wat hebben we weer geluk gehad. Alles is nu betrekkelijk goed afgelopen, op wat schram men, builen, natte pakken enz., na. Toch mogen we over deze ongevallen zeker niet licht denken. Wat is er gebeurd? Stellingmakers hadden aan de voorsteven een hangstelliug gemaakt. Dat had men zo gedaan: een z.g. kolder of spar dwarsscheeps opgehangen. Deze kolder was ongeveer 6 meter lang. Een halve meter van elk uiteinde had men een staaldraadje om de kolder gebonden en deze dus met deze draadjes boven aan het schip vastgemaakt. De kolder was voor de voorsteven beves tigd, om stellingplanken te leggen van de kolder naar een daaropvolgende klapsehraag. Er rustten zes stellingplanken met de einden op de kolder, van s.b. en b.b. vandaan. Het schip stak met het voorschip over de dokvloer heen. Er moesten proefgaatjes worden geboord: 2 mensen stonden op de stelling en een derde kwam erbij. Toen deze laatst aangekomene de eerste twee wilde passeren gebeurde het. De kolder brak en de gehele zaak stortte naar beneden. Twee bedrijfsgenoten vielen te wa ter en een op de dokrandvloer. Eén der slachtoffers had een valhelm op, gelukkig, want deze kreeg toen hij te water Eindelijk is de geheimzinnigheid om het afgeschoten gedeelte van één der bouwruimten op de werf opgeheven. De in alle stilte gebouwde, door zwaar- waterkracht aangedreven water-, land en luchtsloep is klaar en zal heden avond te 8 uur een korte proeftocht maken op de Maas tussen V] aardingen en Schiedam. Bij het onbebouwde terrein tussen de twee steden, zal het vreemde vaartuig de Maas verlaten en over het terrein naar de Vlaardingerdijk rijden. Uiteraard is op de W.F.-terreinen geen toegang. Er is ruimte in overvloed bui ten de fabriek voor hen, die deze inte ressante proefneming, welke de aller eerste ter wereld is, willen zien. Dat het hierbij gaat om een groot ge heim zal iedereen begrijpen. Vandaar de geheimzinnige bouw en de onoffi ciële proeftocht, waarbij slechts enkele insiders plaatsnemen in dit vaartuig. Dit project is gebouwd onder no. 141955 VEILIGHEIDSINSTITUUT *11-47 lag nog een vallende stellingplank op het hoofd, neen op zijn helm. Dit heeft hem zeker het leven gered, omdat hij nog 3 meter moest zwemmen om op het droge te komen en hij dat zeker niet gehaald zou hebben, indien hij ook nog vallende planken op het hoofd zou hebben gekregen. Welke conclusies kunnen we nu trekken uit dit ongeval en wat kunnen we hier uit leren, want daar gaat het per slot van rekening om? Ten eerste was de kolder te dun, om deze zó te gebruiken. Ten tweede is het een ongeschreven wet, dat een kolder op deze manier gebruikt, op meer dere plaatsen moet zijn opgehangen. Ten tweede is het een ongeschreven wet, dat nen falen. Ten vierde, dat iedereen die een stelling in gebruik neemt, altijd even kijkt of de zaak in orde is. F. S.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1955 | | pagina 9