NIEUWS 6 werk en wat liebben wij bereikt? Spreker richtte zich speciaal tot de dames toen hij zei, dat wij een avond als deze hebben dur ven organiseren, omdat wij reeds iels bereikt hebben. Sinds de oorlog zelfs veel. Dit blijkt vooral door de restitutie, welke wij gekregen hebben van de verzekeringspremie, welke wij aan de Rijksverzekeringsbank moeten betalen. De premie bedraagt doordat wij in een lagere risicoklasse konden worden geplaatst, nog slechts 46 van de oorspronkelijke. Natuur lijk is niet alles winst, want het veiliglieids- werk kost ook veel geld. Reken alleen maar eens, welke bedragen moeten worden uitge geven aan brillen en andere veiligheidsarti kelen. Verdere resultaten kunnen alleen bereikt worden door de veiligheidsgedachte verder uit te dragen. Spreker was hiermede gekomen aan de dé charge van de oude en de installatie van de nieuwe commissies. Waarom zijn wij tot het instellen van deze commissies overgegaan, waarom nemen wij een uur per maand voor het discussiëren over de veiligheid in de af delingen? Omdat wij van mening zijn, dat iedere afdeling zijn eigen veiligheidsproble men heeft en deze ook het beste per afdeling behandeld kunnen worden. Het; was spreker een groot genoegen, mede namens zijn collega's de oude commissies, die gedechargeerd werden, te bedanken voor alle tijd, die zij, ook in werktijd, aan de vei ligheid hebben besteed en voor de tijd, welke zij thuis hieraan besteed hebben, door erover te denken hoe een bepaald veiligheidspro bleem kon worden opgelost of wat zij op de volgende vergadering naar voren zouden brengen. Wij vertrouwen erop, aldus spreker, dat U ook verder ervoor zult zorgen, dat er in het bedrijf zo veilig mogelijk wordt ge werkt. Spreker wenste de nieuwe commissies een goed begin toe, want dat is het halve werk. Met de wens, dat het volgend jaar de cijfers tot 2/3 van de cijfers van vandaag zullen zijn gedaald, eindigde de heer Woltjer, waarna hij het woord gaf aan de heer v. d. Wall. Genoemde heer sprak over het onderwerp: „De Veiligheid in het Grootbedrijf". Spreker zei het bijzonder prettig te vinden, dat ook de vrouwen tegenwoordig waren. Wij proberen, aldus spreker, ook de vrouwen voor de veiligheid te interesseren, omdat wij ons bewust zijn van de macht van moe. Bo vendien is het het eigen belang van de vrou wen, dat zij hun mannen tot veilig werken stimuleren. Spreker wilde zich speciaal richten tot die genen onder de aanwezigen, die als baas in wij proberen, aldus spreker, ook de vrou wen voor de veiligheid te interesseren, omdat wij ons bewust zijn van de macht van moe. het bedrijf werken. Over het algemeen is de baas niet de man die een ongeval krijgt. Hij kan er echter wel veel aan doen ongevallen tö voorkomen en zeer veel invloed uitoefe nen op het ongevallencijfer. Spreker advi seerde het toezichthoudend personeel, bazen en bedrijfsleiders, eens te bedenken hoe hun vrouw van hen gedaan krijgt, dat zij dingen laten, die zij niet prettig vindt en dingen doen die zij graag heeft. Dit lukt haar omdat zij haar man door en door kent, iedere mi nuut bestudeert en voortdurend op het be paalde punt blijft hameren. Daar kan men op het werk van leren. Een baas moet ervoor zorgen, dat hij goed werk levert, waarbij geen ongeval gebeurt. Goed vakwerk is: kwa liteit, kwantiteit en veiligheid. Het is geen vakwerk, dat tot stand komt ten koste van een dodelijk ongeval of waarbij een man een arm, been of oog verspeelde. Een baas weet veel beter dan de directeur en de bedrijfs leiders waar de gevaarlijke punten zitten; hij kent de fijne kneepjes van het vak en weet wat riskant is en wat safe. Men is er als baas niet mee klaar tegen een man te zeggen: „Zet je bril op". Men moet niet rusten voor dat betrokkene inderdaad veilig werkt. Na tuurlijk is de baas niet alleen verantwoorde lijk, doch ook de betreffende arbeider zelf. Van de arbeider mag de nodige medewerking verwacht worden. Baas en arbeider samen moeten zorgen, dat het werk veilig gebeurt. Is de instelling van de arbeider verkeerd, dan moet de baas trachten deze instelling te veranderen en als dat niet lukt dan moet men

Wilton Fijenoord Nieuws | 1955 | | pagina 8