KINDERVERLAMMING 9 NIEUWS Van de vele wonderen die de mensheid in onze tijd aanschouwt mag ik als voorbeeld noemen de ontwikkeling van de natuur wetenschappen en van de techniek, de vor deringen van de geneeskunde en de sociale hervormingen. Geen van de genoemde ge bieden ontwikkelen zich geheel zelfstandig, alle vier beïnvloeden ze elkaar. Op geneeskundig gebied vallen de grote ver mindering van de zuigelingensterfte en de sterke vermindering van het aantal gevallen van besmettelijke ziekten op. Deze verbete ringen zouden niet zijn verkregen als de sociale toestanden geen belangrijke vorde ringen hadden gemaakt. Tal van besmettelijke ziekten, die vroeger onze bevolking teisterden zijn geheel of bijna geheel verdwenen, zoals pest, cholera, pok ken, andere zijn sterk verminderd zoals typhus, diphterie en tuberculose. Er zijn echter ook besmettelijke ziekten die nauwelijks door onze maatregelen te beïn vloeden schijnen te zijn, zoals griep en kin derverlamming. Maar ook voor deze beide ziekten schijnt het, dat het ogenblik waarop doeltreffende bestrijding mogelijk zal zijn, zeer dicht genaderd is. Het eigenaardige bij kinderverlamming is, dat de smetstof bij verreweg de meesten slechts een geringe ziekte veroorzaakt, die met de gewone middelen van onderzoek niet als kinderverlamming herkend kan worden. In uitzonderingsgevallen is de ziekte ernstig, dan treden verlammingen op en kan zelfs de dood het gevolg zijn. Het vaccin tegen kinderverlamming, bereid volgens de methode Salk, is in de laatste maanden in alle kranten genoemd. Niets is natuurlijker dan dat het publiek thans aan de artsen vraagt waarom ook niet het Nederlandse volk op grote schaal inge ënt wordt; en dan zouden niet alleen de kinderen, maar ook de volwassenen ingeënt moeten worden, want de naam kinderver lamming is in zoverre misleidend, dat niet alleen kinderen, maar ook volwassenen ziek kunnen worden, met zeer ernstige gevolgen. Juist bij volwassenen verloopt die ziekte vaak ernstiger dan bij kinderen. De voorlichtingsdienst van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft hierover een publicatie doen verschijnen. Hierin wordt gezegd, dat de smetstof van de kinderverlamming, die het lichaam gewoon lijk door de keel binnendringt, meestal een kortdurende, goedaardige ziekte veroorzaakt. Na het doorstaan van deze kortdurende ziek te is men onvatbaar geworden voor nieuwe besmetting met de stof die kinderverlamming kan veroorzaken. Ons volk als geheel heeft, doordat vele kin deren reeds jong bovengenoemde lichte ziek te doorstaan, een grote natuurlijke bescher ming tegen kinderverlamming. Onze regering vreest nu, dat de onvatbaar heid door die vaccinatie slechts enkele jaren bescherming zal bieden en dat men daarna telkens zal moeten herenten, maar men weet niet hoe vaak dit moet gebeuren. Er is dan gevaar dat de opgroeiende, inge ente jeugd telkens perioden zal doormaken van vatbaarheid met een groot risico van besmetting, terwijl juist bij ouderen het ge vaar van optreden van verlammingen groter is. Vergelijking met pokken gaat niet op, want bij pokken treedt bij besmetting meestal een duidelijk herkenbare ziekte op, zodat we de pokken geheel buiten de grenzen kunnen houden of, in toch voorkomende gevallen, zieken kunnen isoleren. De smetstof van de kinderverlamming is ech ter onherkenbaar voortdurend in het land aanwezig en bedreigt ieder die verminderd weerstand kan bieden. In de Scandinavische landen en in Amerika zijn gebieden waar de ziekte minder vaak sluipend verloopt, maar veel meer aanleiding tot verlammingen geeft. De neiging tot actief optreden van de rege ring is in die landen daarom wel groter. De kans is zeer groot, dat binnen niet lange tijd een vaccin gevonden zal worden, dat betere bescherming biedt dan het nu reeds bekende Salk-vaccin, dat voor sterk bedreigde gebieden thans reeds waarschijnlijk zijn nut heeft. Op het gebied van de volksgezondheid kan ons land, mede dank zij het beleid van de regering, vergelijking met het buitenland zeer wel doorstaan. Laat ons hopen en vertrouwen dat onze rege ring, zelfs als de omstandigheden onverwacht mochten veranderen, ook wat de kinderver lamming betreft, steeds de juiste koers zal weten te houden. J. C. W. Donker, Arts

Wilton Fijenoord Nieuws | 1955 | | pagina 11