Duikbootjager „Gelderland" in dienst gesteld Ere wie ere toekomt! NIEUWS 12 Op 17 Augustus j.l. is tie onderzeeboot jager „Gelderland" aan de Werf Westkousdijk te Rotterdam officieel in dienst gesteld in aan wezigheid van o.rn. de Commandant Zee macht Nederland, plaatsvervangend Vlagoffi cier Materieel en Schout bij Nacht (T) J. B. Berck, Hoofd Nieuwbouw Schepen. De plechtigheid geschiedde geheel volgens de marine-traditie en werd muzikaal opge luisterd door liet muziekkorps van het ma rinevliegkamp Valkenburg. Nadat de heer S. van West, directeur van onze werf, enige woorden had gesproken, heeft Schout bij Nacht H. H. L. Pröpper, Vlagofficier Materieel, officieren, manschap pen en genodigden toegesproken. Hij herin nerde aan de laatste Gelderland van de ma rine, het schip, waarmee de Zuid afrik aanse president Paul Kruger destijds, reisde en dat later een rol gespeeld heeft bij de ontwikke ling en de invoering van moderne artillerie. Moge de naam van het schip speciaal voor de jeugd van Gelderland een stimulans zijn, aandacht aan de zee en de marine te blijven wijden. Tenslotte verklaarde hij de Gelder land - het 23ste schip bij de marine van deze naam - te hebben overgenomen. De commandant van het schip, kapitein-lui tenant ter zee P. van Willigen, verzocht vlag, geus en wimpel te hijsen, met welke hande lingen het schip in dienst was gesteld. Dd commissaris der Koningin in Gelderland, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, wiens zoon marine-officier is, merkte op, dat Gel derland een groot contingent levert voor de marine. In de mess-room zijn daarna door de werf en enige leveranciers geschenken aangeboden o.a. twee zilveren kandelaars, een zilveren pla teau, een zilveren servies, een encyclopaedic en een schilderij, voorstellend de aankomst van Paul Kruger met de Gelderland te Mar seille op 22 November 1900. In de tram van Schiedam naar Rotterdam heb ik 's avonds mijn portefeuille verloren, inhoud foto's en enig geld. Na weken niets gehoord te hebben kreeg ik op 17 Augustus een boodschap om op Sociale Zaken te ko men, alwaar ik het verlorene terugkreeg. De vinder, de heer Scheulderman van de Sme derij was met verlof geweest en had de por tefeuille goed voor mij bewaard Hartelijk dank, vinder en moge Uw voor beeld navolging vinden; dan is het spreek woord „Eerlijk duurt het langst" niet te vergeefs. Van Putten.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1955 | | pagina 14