De jongens van onze Bedrijfsschool (w» NIEUWS 10 Het komt nogal eens voor, flat mij de vol gende vraag gesteld wordt: „Het valt zeker niet mee, zo'n paar honderd jongens er onder te houden?" En dan komt er nog na, „want die jeugd van, deze tijd is har slecht". Is het nu waar, dat onze jongens zoveel ern stige gebreken vertonen, in verhouding tot de goede jongetjes van vroeger. Hierbij geldt: zo tijden, zo zeden. Vroeger kregen we bij een ernstige overtre ding, een flink pak rammel. Dit kon wor den toegediend door Vader, of door een on derwijzer, of door de politie. En ernstige overtredingen kwamen ook vroeger vaak voor. Hoe is het thans. Vader neemt dikwijls de schuld op zich als de kinderen falen. De onderwijzer heeft geen stok meer, om mee te slaan, doch is goed bij op psychologisch gebied. De politieagenten hebben geen sabel meer, en mogen niet slaan. De politie is hun vriend. Is dit winst, of gaan we hiermede te ver Er wordt dikwijls beweerd, dat er geen moei lijke en slechte kinderen zijn, maar alleen moeilijke en slechte ouders. Dus ouders, die niet het goede voorbeeld gegeven hebben. Dit komt natuurlijk veel voor, maar het is helaas ook wel eens anders. Vanaf de geboorte van het kind, doen zich op de vorming van het karakter twee soor ten van invloeden gelden. Ten eerste: die van de erfelijke neigingen, ten tweede: de in vloed van de ouders op het kind. Helaas maken wij mee, dat kinderen opge groeid zijn in een onrustige en vijandige sfeer, ze zijn dan zenuwachtig en slecht ge manierd. Jongens die verwaarloosd zijn, groeien op tot onaangename mensen. Ook zijn er ouders, die gemakkelijk tot het uiterste vervallen en hun kinderen zo vertroetelen, dat ze niet meer tegen de tegenslagen van het leven opgewassen zijn. Vertroetelen en gebrek aan strengheid maken het karakter van het kind slap, dit leidt ertoe, dat het kind niet tegen het leven opgewassen is. De lof of de blaam voor kinderen die sla gen of mislukken komen grotendeels op de ouders neer. „Kinderen zijn ook mensen". Het valt best mee de jongens op te leiden. Door een goede behandeling en vriendelijke woorden kan men zelfs een olifant met een dun draadje mee trekken. Mensen willen gewaardeerd worden, dus jon gens ook. Als men geen belang in de jongens stelt, zal men de grootste moeilijkheden on dervinden. Men kan hen winnen floor in hen als individu belang te stellen, hun diepste verlangen is de wens gewaardeerd te wor den. Hoogdravende woorden en uitdrukkin gen moet men bij hen niet gebruiken. Eer- lijke pogingen om prettig met jonge men sen om te gaan vormen het fundament voor een goede opleiding. Het komt maar weinig voor, dat leerlingen op de school niet slagen, door gebrek aan bekwaamheid of technische kennis, doch zij die niet slagen zijn zij, die geen eerbied voor andere mensen hebben, zij verliezen vrienden door over kleinigheden te twisten. Wij vinden in onze jongens hetgeen wij zoe ken. Daarom is het belangrijk, dat wij naar het goede zoeken. v. d. Jagt. HOE STAAT HET MET DE VEILIGHEID BIJ WILTON-FIJENOORD Dat het met de veiligheid bij Wilton-Fije- noord goed gaat, is algemeen bekend, wat nog niet wil zeggen, dat alles in orde is. Er zijn jaren voor nodig geweest om de veiligheid op het peil te brengen waarop ze nu staat. Het is dan ook een geruststelling voor allen, die bij Wilton-Fijenoord werken, dat op het gebied van de Veiligheid gedaan wordt wat menselijkerwijze gedaan kan worden. Toch lijkt het mij toe enkele opmerkingen te moeten maken, die bevorderlijk kunnen zijn om de veiligheid op een hoger plan te brengen dan ze nu is. Ik vraag mij wel eens af, waarom het nodig is, dat wij vaak! zo ruw omgaan met stelling planken, ruimladders en stellingjukken. Het komt nog maar al te veel voor, dat bij het afbreken van stellingen, de stellingplanken zonder meer naar omlaag gesmeten worden, terwijl iedereen toch kan weten, dat diezelfde planken weer gebruikt dienen te worden en al worden deze planken hiervoor opnieuw getest, toch blijft de mogelijkheid bestaan, flat door al te ruw omgaan met stellinghout bij verder gebruik ongelukken ontstaan met alle nare gevolgen van dien. Willen wij op dit gebied zo goed mogelijk verantwoord zijn, dan hebben wij allen fle taak er op toe te zien, dat er zo veilig mogelijk gewerkt wordt. Dan zijn wij verantwoord voor ons zelf en ons gezin. W.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1955 | | pagina 12