Bezoek Huzaren van Boreel o NIEUWS 12 Zie, in dat trekje daar, in dat persoonlijk ge baar, is dief lasser van u weer een individueel mens. Daarvan moet uw foto evenzeer ver halen. „Verhalen" en „vertellen" zijn geen holle woorden, die hier gedachteloos in verband met een foto zijn gebruikt. Als een foto goed is, behoeft er geen woord onder te staan om onze gedachten op weg te helpen. Een foto kan de gehele vertelling alleen doen. Pro beer steeds uw foto zó te doen zijn. Men kan zijn onderwerp overal zoeken. Het kan de metselaar evengoed zijn als de tim merman of de afschrijver, de machinebank werker evenzeer als de kantoorbediende en de typiste. Overal steekt een mens in. Een mens die zijn werk doet op zijn eigen wijze. Die op zijn werk reageert naar zijn eigen aard. Niemand doet zijn werk ooit zoals een ander dat doet. Wel zijn er enige algemeen- rake typeringen. De persoon zelve legt in dat algemene type evenwel toch weer haar per soonlijke trekjes, die er ineens weer een le vend mens van maken. Naast de algemeen menselijke reactie op het werk is er ook al tijd een persoonlijke reactie op de taak. Een goed instrumentmaker zal de gladheid van zijn draaiwerk gaarne met de hand af tasten. Het is niet een routinegebaar alleen. Hij streelt. Let op zijn gelaat. Hier staat geen gladdraaiende automaat, hier staat een mens die opnieuw voldoening beleeft van de glad heid die hij weer heeft bereikt. Zijn gelaat en zijn handen reageren op zijn werk en ver tellen daarvan. Let op het gelaat, let er altijd op, bestudeer het. De een verraadt meer dan de ander, houd daar rekening mee bij uw keus, doch neem in geen geval de potsenmaker die het er te dik oplegt. Doe stil uw keus, vraag de mensen vooral gewoon aan hun werk te blij ven. Maak zooveel foto's (en dat kunnen er grif zes of zeven worden), tot zij daaraan gewend zijn en u beginnen te vergeten. Het werk eist hen weer geheel. Dan, en pas dan, komen uw kansen, en die liggen niet in één opname. Let evenzeer op de handen. De mens heeft geleerd zijn gelaat in bedwang te houden, doch zijn handen zijn natuurlijk ge bleven. Handen zeggen véél. Zij hebben een zeer persoonlijke manier van bewegen en doen, zij hebben een eigen vorm, steeds weer. Er zijn ook beroepshanden. De houding van een hoofd zegt veel. De een houdt het recht, de ander hoort ons aan met een even-terzij gedraaid hoofd. Zie om u heen en kies zorgvuldig in uw eigen omgeving de werkende mens die u uit zult beelden. Maak het niet sentimenteel, fotografeer geen wever die met zijn laatste krachten nog zeventien zuigelingen thuis van een korstje brood tracht te voorzien. Let op de telefonerende mens. De een werkt meer met zijn gelaatsspieren dan een toneel speler op de planken, de ander houdt een gesloten gelaat, dat als het ware met alle or ganen gericht is naar de telefoondoos en te kent figuurtjes op de rand van wat-dan-ook. Wat u ook kiest, kies het raak. Kies het type. Doorschouw echter die type en zie er ook weer de mens in. Een toevallige mens, en niet uw kennis, anders wordt het een portret en als foto van de werkende mens onwaar. Dit alles klinkt schoon en aanlokkelijk. Ne gen van de tien uwer zullen het evenwel als een verlamming voelen, zulk een soort foto graferen technisch niet aan te kunnen. Er zijn onderwerpen buiten te vinden, doch de meeste vindt men binnenshuis, met kariger licht. Laat u echter door zulke technische beslommeringen niet remmen. Het kan wél, tbans, en zelfs eenvoudig, met of zonder flits lamp, ook binnenshuis. Dinsdag 13 September 1955 hebben velen even van him werkzaamheden opgekeken toen een grote groep militairen door de werkplaatsen en langs de dokken trok. Op die dag bracht de kapel van de Huzaren van Boreel een bezoek aan onze werf. Na de ont vangst in liet clubgebouw werden de schre den allereerst gericht naar de Machinefa briek. Met interesse keken de bezoekers hier naar de diverse werkzaamheden en meerdere malen moest door de leiders tot doorlopen worden gemaand. Heel even werd nog een bezoek gebracht aan de nieuwe vaste dok ken in het Sterrebos, doch daar het weer niet meewerkte keerde men snel naar de Machine fabriek terug. Op de proefstand draaide juist een nieuwe M.A.N.-motor voor de „01de- kerk" en in stille bewondering stonden de militairen dit prachtige werkstuk te aan schouwen. In de middaguren werd een be zoek gebracht aan de scheepsbouwloods, di verse werkplaatsen en de dokken. Om 4 uur

Wilton Fijenoord Nieuws | 1955 | | pagina 14