3 NIEUWS Het naar zijn bodemgesteldheid zeer geva rieerde Gelderland heeft - het zal na lezing van het vorige niet verwonderen - overwe gend een plattelandskarakter. Landbouw, tuinbouw, veeteelt zijn belangrijke bestaans- bronnen. Het lijkt de moeite waard te ver melden, dat in deze provincie - met 500.000 ba de grootste van ons land - ondanks de grote lappen bos, hei en stuifzand tocli niet minder dan bijna 1/7 van het totaal aan Ne derlandse cultuurgrond is gelegen. Zoudt U bij een spelletje hersengymnastiek hebben durven schatten, dat deze provincie - 3/5 zand en 2/5 kleigrond - 1/6 van de Ne derlandse rundveestapel, 1/4 van de nationale varkensstapel en 1/3 van de vaderlandse pluimveestapel telt? De paardenfokkerij is hier, evenals in enkele andere streken van ons land, van belang: het type Gelders paard is gerenommeerd. Van de 70.000 ha oppervlakte fruit, die ons land rijk is, liggen er ruim 21.000 in deze provincie. Een weelde van ooft, via 20 vei lingen in het rivierengebied uitgestuurd over geheel de wereld, is de opbrengst van een steeds meer naar perfectie groeiende teelt. Toch - ook dit zou men waarschijnlijk niet verwachten - vinden meer Geldersen hun be- staansbron in de nijverheid dan in de land bouw. In bijna 50 jaar tijds is het aantal per sonen, werkzaam in industrie en ambacht, verdrievoudigd. Speciaal de Veluwezoom van Wageningen tot Brommen bezit tal van fa- O O brieken en werkplaatsen. Zeer oude eij thans nog belangrijke Gelderse industrieën zijn de steenbakkerijen en de papier„molens". Reeds in 1420 kende Arn hem een pannenbakkerij. Elke derde pan gratis, zo bepaalde het stadsbestuur, voor een ieder, die riet of strodak voor pannendak zou laten plaats maken. Thans komt bijna 60 van de totale Nederlandse steenproduc tie uit bet rivierenland en practiscli alle va derlandse wegen van straatklinkers vinden in de Betuwe liun geboortegrond. Tien tegen een, dat het fraaie handgeschept papier uit een oude vaderlandse foliant op de Veluwe is bereid. Het heldere water uit de Veluwse sprengen en de mogelijkheid om door het geaccidenteerde terrein een water rad te gebruiken brachten de Veluwnaar op het idee van een papiermolen; rond 1740 stonden er reeds 170 met een productie van 150.000 riem per jaar. De molen werd voor ruim 100 jaar fabriek; thans staan er onge veer 20 in het Gelderse. Wat het aantal arbeiders betreft, is de Gel derse metaalindustrie het belangrijkste. De oudste in ons vaderland opgerichte ijzergie terijen lagen in Achterhoek en Lijmers. Daar Electrische 2-wagentrein in de omgeving van Arnhem. stonden vroeger onze hoogovens. De Achter- hoekse bodem leverde zelf de grondstof, het ijzeroer. Volgens de bekende stad- en land beschrijver Tirion maakte men in de giete rijen veel ijzerwerken voor huishoudelijk ge bruik en verder kogels en handgranaten tot bommen toe. De opsomming in oude boekwerken van vroe gere Gelderse nijverheden doet steeds weer op textiel stuitenkatoenspinnerij, linnen weverij, blauwververij, wolkaminerij, katoen drukkerij, draperij, linnenblekerij. Ook hier werd de lijn van het verleden doorgetrok ken: 21000 Geldersen werken in de textiel. Het is hoofdzakelijk de kunstzijdeindustrie, die grote opgang heeft gemaakt. Moet ik nog vertellen, dat er tal van was serijen op de Veluwe zijn? U kunt het weten door de reclames op de met manden en zak ken bepakte vrachtwagens, die door het ganse land rijden. Een grote rundvee- en varkensstapel en een overvloed aan hongerden. Vandaar: vlees- warenfabrieken en fruitverwerkende bedrij ven. Ze zijn veelvuldig in deze streken. U kent natuurlijk de Gelderse worst, van ouds beproefd. Een vlotte kans, dat het etiket van het jampotje op Uw tafel een Betuwse firma vermeldt. Genoeg over de industrie. Eén bedrijf, enig in ons land, moet ik nog noemende KEMA te Arnhem, N.V. tot keuring van electro-tech- nische materialen. In haar gebouwen ge schiedt de beproeving van machines, toestel len en materialen, gebruikt door de in ons land werkzame electriciteitsbedrijven, maar ook artikelen als huishoudelijke toestellen en verlichtingsarmaturen worden hier ge-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1955 | | pagina 5