'p J a/ - Mj ,-w I M.t VJfc) NIEUWS 4 r f>. ■Jr IX X Huis der Provincie. foto Renes test. Controle wordt uitgeoefend op de ijking van meters en meetinrichtingen. Op grote schaal en op velerlei terrein wordt ontwikke- lings- en researchwerk ter hand genomen. Onderzoekingen zijn gaande naar mogelijk heden met de nieuwe energiebron der atoom- reacties. Het Nederlandse electrische koppel- net van de Samenwerkende Fdectriciteit Pro ductiebedrijven, welk net ook met het bui tenland is verbonden, wordt hier bewaakt. Bij optreden van storingen aan productie middelen of hoogspanningslijnen worden van dit punt uit voorzieningen getroffen. Boerhaave, beroemd geneeskundige, Descar tes, brilliant philosoof, en Linnaeus, geniaal plantkundige, hebben één zaak gemeen: het stadje Harderwijk, de waterpoort der Veluwe. Hier, waar als het markt is nog Gelderse klederdracht valt te zien, zag Descartes het levenslicht en promoveerden Boerhaave en Linnaeus aan de reeds in de 16e eeuw ge vestigde hogeschool. Twee bekende weten schapscentra zijn thans in Gelderland gele gen: te Wageningen de Landbouwhogeschool en te Nijmegen de R.K. Universiteit. Het is zaak, nu het terrein der cultuur is bereikt, te wijzen op twee unieke musea: het Rijksmuseum voor Volkskunde „Het Neder lands Openluchtmuseum" te Arnhem en de „Heilig Land Stichting" te Groesbeek. Een bezoek aan het eerste met een der belang rijkste folkloristische collecties in Europa heeft reeds honderdduizenden verrast. De eveneens door vele buitenlanders bezochte Heilig Land Stichting met haar geheel het omringend landschap beheersende Cenakel- kerk is een bijbels openluchtmuseum vol beelden, gebouwen en monumenten, herinne rend aan de Openbaring en lerend van Chris tus' leven. Sloeg het Oosten van ons land bij vergelij king met het Westen in de mogelijkheid van het genieten der schone kunsten enige de cennia terug een nogal pover figuur, nu kan gelukkig worden vastgesteld, dat de cultuur spreiding ook voor deze streek winst heeft opgeleverd. Het eigen Oost-Nederlands be roepstoneelgezelschap „Theater" is niet lang geleden gestart. Artistiek gezien, werden suc cessen te over geboekt. Niet aan gebrek aan initiatief, moed en vol harding was de achterstand te wijten. Het zegt wellicht iets, dat Gelderland door het orkest, in 1889 te Arnhem opgericht, thans Gelders Orkest genaamd, als eerste provincie in ons land een eigen orkest bezat. In „Kunstoefening" te Arnhem bezit de pro vincie een Academie voor beeldende kunst en kunstnijverheid. Dat het Gelders natuur schoon ook voor het culturele leven vaak on verwachte mogelijkheden biedt, bewijst de regelmatig terugkerende expositie van Euro pese beeldhouwkunst in het park Sonsbeek te Arnhem. De tentoonstelling is óók om zijn bezoek Europees. In Gelre staat een huis en in dat huis daar woont, neen „zetelt" het provinciaal bestuur. Een zeer bijzonder huis, vorig jaar betrokken, is dit Huis der Provincie. Architectonisch apart van opzet met verrassende vondsten, is het bovendien door tal van bekende Neder- I and se kunstenaars gesierd en verfraaid. Een specimen van Gelderse durf en energie. Dui zenden kwamen en komen voor bezichtiging van dit novum van architectuur. Er is waarschijnlijk geen provincie, waar meer conferentieoorden, vormingscentra en dergelijke te vinden zijn dan in Gelderland.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1955 | | pagina 6