0 Onze beschuttende werkplaats (WW NIEUWS Voor een gezond mens is werk, waarvoor hij door aanleg, opleiding en leeftijd geschikt is een levensbehoefte. En nu spreek ik niet alleen van de verdienste in geld, welke aan het werk verbonden is. Als de vader van een ge zin door werkloosheid, door ziekte of door gevolgen van een ongeval niet naar zijn werk kan gaan, maar gedurende enige maanden thuis moet blijven, dan heeft dit een ongun stige invloed op de verhoudingen in het ge zin. Ook gaat de man vaak geestelijk en lichamelijk achteruit. Een van de nadelen van ziekte is, dat men zijn arbeid niet kan verrichten. Na afloop van de ziekte is er vaak een tijdperk, waarin men slechts licht werk kan verrichten en juist door het verrichten van licht werk snel ler tot volledig herstel komt. In een zo grote arbeidsgemeenschap als W.F. komt het dagelijks voor dat iemand na ziekte, door gevolgen van een ongeval of door ouder dom voor kortere of langere tijd, of mis schien zelfs voor altijd, ongeschikt wordt voor het werk dat hij tot nu toe deed, terwijl hij toch niet ongeschikt is voor lichter werk. In ons land bestaan tal van „beschuttende werkplaatsen". Dit zijn werkplaatsen voor minder-validen. Men noemt ze vaak A.V.O.- werkplaatsen naar de Nederlandse vereniging Sociale Zorg voor Minder-Validen „Actio Yincit Omnia". Gelukkig hebben ook wij sinds 1 Januari 1954 een beschuttende werkplaats, waarin minder-validen geplaatst kunnen worden. Er zijn mensen, die na een gering ongeval of na kortdurende ziekte voor korte tijd in de A.V.O.-werkplaats geplaatst kunnen worden, waar zij beschut zijn voor de hoge eisen die hun normale werk stelt. Ook is het moge lijk, dat de leider van de A.V.O.-werkplaats licht werk bij de eigen baas van de patient kan vinden. Anderen hebben na een ernstig ongeval of na langdurige ziekte een langere tijd nodig om hun spieren en gewrichten te oefenen, of 0111 hun lichaam en hun geest te wennen aan het rhythme van de werkdag. Dadelijk hun vroegere werk hervatten zou te grote eisen aan hen stellen. De A.V.O.-werkplaats kan voor een overgangstijd zorgen. Soms echter is het van het begin af duide lijk, dat men nooit weer het vroegere werk zal kunnen doen. Dit zijn de mensen, die ernstige ziekte of ernstige ongevallen hebben doorgemaakt of die door ouderdom blijvend voor zwaar werk ongeschikt zijn geworden, zodat zij voor goed in de A.V.O.-werkplaats zullen moeten blijven. Voor de jongeren en voor de geestelijk le- vendigen wordt in onze beschuttende werk plaats onderzocht, of na omscholing een functie vervuld kan worden in ander soort werk, waarbij vaak zelfs hoge eisen aan hun capaciteiten gesteld worden. Doordat onze beschuttende werkplaats nauw verbonden is aan de Bedrijfsschool, kan lei ding gegeven worden bij het aanleren van verschillende beroepen. Ook hebben we hier door een intensief contact met verschillende afdelingen van het bedrijf, waardoor plaat sing gemakkelijk in passende beroepen gevon den wordt. De grote moeilijkheid voor de men sen, die blijvend eenvoudiger werk moeten gaan doen is, dat zij dan betaald worden, gelijk met de andere mensen, die dit werk altijd doen. Vaak betekent dit een achteruit gang in verdienste, welke niet te vermijden is. Voor hen, die slechts tijdelijk in de beschut tende werkplaats moeten werken is thans een nieuwe regeling gemaakt. In de beschuttende werkplaats wordt het ge wone loon, dat de patient vroeger had plus 30 tarief verdiend. Maar iemand, die door veel nachtwerk of door andere omstandighe den recht heeft op hoger ziekengeld of ho gere uitkering ingevolge de Ongevallenwet krijgt in het vervolg dit hogere bedrag be taald. Men werkt dus in de Beschuttende werk plaats voor het hoogste bedrag, waarop men aanspraak zou kunnen maken, maar men werkt ook om van het nutteloze, geestdo dende, het gezinsleven verstorende thuis zit ten, verlost te worden en om zijn eigen ge zondheid zoveel mogelijk te herstellen. J. C. W. Donker.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1955 | | pagina 8