LJ r „IK STERF, omdat ik een brood gestolen heb 7 NIEUWS Gaarne hebben wij gevolg gegeven aan het verzoek van het Nationaal Bureau voor Reclassering om mede te werken aan de verbreiding van de reclasserings- gedachte en fondsenwerving tot in standhouding en uitbreiding van de reclasseringsarbeid van en voor alle gezindten. De zo langzamerhand welbekende Na tionale Reclasseringsdag is weer in zicht. Zaterdag, 1 October a.szal over het gehele land iveer de gelegenheid worden gegeven een bijdrage voor dit mooie werk in de collectebus te depone ren, Wij hopen, dat zeer velen aan de oproep tot steun gehoor zullen geven en voor zover zij dit liever op andere wijze dan via de collectebus willen doen, diene, dat het gironummer t.n.v. Natio nale Reclasseringsdag te Den Haag is: 160150. De Redactie. Twaalf schoten knalden over de vorstige vlakte en veroorzaakten de dood van Eddie Slovik. De handen van de mannen, die de executie uitvoerden, trilden: ergens ook sloe gen de kogels in hun ziel gaten, die nooit meer zouden helen. Eddie Slovik was een Amerikaans dienstplichtig soldaat, precies als zij. Het verschil tussen henj en hem was, dat hij welbewust uit het leger was gedeserteerd op het moment, dat zijn legergroep wanho pig trachtte het Kerstoffensief van Von Rundstedt tot staan te brengen. Een dodelijk verschil, want in dit fatale, beslissende uur moest een voorbeeld worden gesteld. Tien duizenden andere soldaten waren vóór hem weggelopen, maar de ongelukkige Eddie Slo vik deed het in een ogenblik, dat letterlijk geen man kon worden gemist. De krijgsraad, die zijn zaak behandelde, had niet veel tijd nodig om tot een beslissing te komen: Eddie Slovik zou zijn desertie uit het leger moeten boeten met een moedwillige verlating uit het leven Lang geloofde de ongelukkige niet, dat dit verschrikkelijke besluit zou worden uitge voerd. Maar toen hij op een grauwe, koude J anuari-morgen in 1945 uit zijn cel werd ge haald om te midden van het executie-peleton naar de plaats van de terechtstelling te mar cheren, wist hij, dat hij de dood niet ontko men kon. door Leo Uittenbogaard Steeg er een schreeuw op naar zijn keel? Barstte hij in tranen uit? Was er nu angst in hem, haat of verachting? Verzette hij zich? Nee. Hoewel elke stap hem dichter bracht bij de dood, had Eddie Slovik zich zelf in zijn macht. De sergeant, die het exe cutie-peleton aanvoerde, vertrouwde deze on wezenlijke rust en koelbloedigheid niet. „Pro beer je goed te houden, Eddie," vroeg hij de ter dood veroordeelde met een stem, die niet de zijne was. „Probeer het, voor jezelf - en voor ons!" Het antwoord van Eddie Slovik was even onverwacht als verrassend: „Maak je over mij maar niet ongerust, Frank. Heus ik voel me best. Weet je, ze gaan mij niet doodschieten, omdat ik uit het leger ben ge deserteerd. Dat hebben immers duizenden jongens gedaan en ze leven nog. Nee, ze schieten mij dood - vanwege het brood, dat ik gestolen heb, toen ik twaalf jaar oud IW was! Toen marcheerde Eddie Slovik verder. Met een vaste, besliste stap en een gezicht, dat beter nog dan zijn woorden uitdrukte, hoe zeer hij zich de oorzaak van zijn dood be wust was. Een simpel brood, dat hij stal toen hij nog een kind was en honger had In welk een trieste, hopeloos-verminkte ge- dachtensfeer kom je terecht, wanneer je deze

Wilton Fijenoord Nieuws | 1955 | | pagina 9