doe méér V. A.N.W.B, waarschuwt weggebruikers Najaar heeft specifieke verkeersgevaren NIEUWS 10 op drukke punten) op de zgn. oversteekplaatsen. Kijk eerst links van U, daarna rechts. U bent op de goed heid van de weggebruikers aangewezen, om veilig en wel de overzijde te hereiken. In de toekomst zal waar schijnlijk het verkeer ver plicht worden bij deze over steekplaatsen te stoppen, maar zover zijn we helaas thans nog niet. Zorg er in ieder geval voor, dat U niet het volgende slachtoffer wordt van het verkeer, het is beslist niet nodig. Doe beheerst in het verkeer. Leer bijgaande verkeersre gels uit Uw hoofd en pas deze toe. F. S. Recente verkeersongevallen van ernstige aard zijn voor de A.N.W.B. aanleiding weer eens met nadruk de aandacht van de weg gebruikers te vestigen op de specifieke ge varen, welke voor het verkeer aan het na jaar zijn verbonden. Deze gevaren, die stel lig niet te onderschatten zijn, worden voor namelijk veroorzaakt door gladde wegen, de vroeg invallende duisternis en de mist. Gevallen bladeren bedekken op vele plaatsen de wegen met een uiterst verraderlijk rottend laagje, dat uw voertuig de vreemdste en ris- kantste capriolen kan doen maken op een ogenblik, waarop men daarop wellicht het minst bedacht is. Het bietenvervoer in vele delen van ons land verergert dit alles nog in niet geringe mate. De klei van het land die bij dit vervoer op de weg achterblijft, loof en bieten die van de wagens vallen en tot pulp gereden worden, dit alles kan de weg in een glijbaan doen ver anderen, en maakt het noodzakelijk in de rij wijze een extra grote dosis voorzichtigheid te verdisconteren. Ook de thans reeds optredende nacht vorsten geven daartoe alle aanleiding. Op vele wegen, vooral vaak daar, waar men plotseling op een klinkergedeelte komt, op opritten van viaducten en bruggen, vaak ook op de brugdekken zelf, dient men be dacht te zijn op een uiterst verraderlijk op tredende gladheid, welke meestal geheel plaatselijk is en de niets vermoedende weg gebruiker, die zojuist nog over een volko men stroef weggedeelte reed, voor uiterst onprettige en dodelijk-gevaarlijke verras singen kan stellen. Voortdurende attentie en uiterste voorzich tigheid bij het remmen is daarom geboden. Het feit, dat men opeens de sporen van zijn voorgangers op het wegdek waarneemt, is vaak een teken, dat dat weggedeelte met een laagje ijzel is bedekt. Deze plotseling optredende gladheid veroorzaakt elk na jaar weer de meest gecompliceerde bot singen. Let ook op de rode „glad"-wimpels, die de A.N.W.B.-wegen wachten bij plotselinge gladheid op hun routes plaatsen. Het vorig jaar heeft de A.N.W.B. de aandacht van de wegbeheerders gevestigd op het feit, dat weggedeelten uitgevoerd als klinkerbe strating bij invallende vorst vrijwel aanstonds glad worden, terwijl aangrenzende wegdek ken van asfaltbeton, cementbeton e.d. nog geen gladheid vertonen. De Bond heeft toen op verbetering van de snel aan ijsvorming onderhevige weggedeelten aangedrongen, waarbij gedacht werd aan het „afdekken" van dergelijke bestratingen, hetzij door een oppervlakte-behandeling, hetzij door het aan brengen van een enkele centimetersdikke bitumineuze deklaag. Aan dit verzoek is reeds door verschillende wegbeheerders ge volg gegeven. Verlichting in orde? De duisternis valt snel in op een tijdstip, dat tot de spitsuren behoort en waarop het op de wegen zeer druk is. Uw verlichting dient daarom volkomen in orde te zijn, aldus de A.N.W.B. Let op de afstelling van uw lichten en dim tijdig voor tegenliggers, óók voor fiet sers en bromfietsers op het rijwielpad. Controleer regelmatig uw achterverlichting en kijk dan ook even of modder en vuil die achterlichten niet tot gloeiende spijkers heb ben gedegradeerd. Het leven van uzelf en van anderen kan ervan afhangen. Dit alles geldt nog in verdubbelde mate, wanneer men door pech gedwongen is te stoppen. Een stilstaande auto op de rij baan, zonder achterverlichting of met ge brekkige lichten, betekent een der ver schrikkelijkste gevaren die de weggebrui ker kunnen bedreigen. Trouwens, een stil staand voertuig hoort niet op de rijbaan

Wilton Fijenoord Nieuws | 1955 | | pagina 12