(JJ|) NIEUWS 6 Zwembad; uitgevoerd met geglazuurde en gebakken tegels (de Porceleyne Fles, Delft). bleef aldus, niet afgebouwd, tot het voorjaar van 1927 bij de werf liggen. De H.A.L. was er toen in geslaagd, zodanige financiële maat regelen te treffen, dat het schip afgebouwd zou kunnen worden. De opdracht hiertoe werd gegeven aan Wilton, die hiermede niet alleen een constructieve topprestatie, doch ook een, voor een nieuwe, nog niet op groot werk ingestelde onderneming, organisatori sche krachtmeting moest leveren. Doch, dank zij de voortreffelijke samenwerking met de Technische Dienst van de H.A.L. en de ad viezen, gegeven door de technici van Har- land Wolff en zeker niet in de laatste plaats dank zij de vakbekwaamheid van het personeel, kwam deze grote order tot een succesvol einde. Aldus diende in het voorjaar van 1927 het casco van Belfast naar Schiedam te worden gesleept. Dit karwei werd, hoe kan het an ders, toevertrouwd aan L. Smit Co's Inter nationale Sleepdienst. Hoewel de afstand dus niet zo groot was, moet men deze sleepreis ook weer niet onderschatten. De hoog op het water liggende, nog niet van een roer voor ziene romp bood immers een geweldige windvang en er was daarom uiterst moeilijk mee te manoeuvreren. De 13e April vertrok ken de sleepboten Roode Zee, Poolzee, Oost zee en Seine, tot het open water geas sisteerd door twee Engelse sleepboten, uit Belfast. Doch reeds een uur later werd het schip door de aanwakkerende wind in het Belfast Channel uit de koers gedreven en ge raakte het aan de grond. Doordat het schip ovei; de gehele lengte in zachte modder lag, was er bij het vallende tij geen gevaar voor beschadigingen en men besloot het casco bij hoog water en afnemende wind vlot te sle pen en de reis te vervolgen. Reeds de vol gende morgen was de gelegenheid gunstig en het gelukte inderdaad vrij spoedig het schip vlot te trekken en de reis over zee aan te vangen. Deze reis verliep, begunstigd door zeer kalm weer, buitengewoon vlot en op 20 April kwam de „Statendam" in Schiedam aan. Nadat de eerste voorzieningen, zoals het plaatsen van trappen, aanbrengen van elec- trische walaansluitingen etc., tot stand waren gebracht, werd de afbouw krachtig aange pakt. Hierbij moet men zich wel realiseren, dat de werf Wilton steeds een specifieke

Wilton Fijenoord Nieuws | 1955 | | pagina 10