Motorvrachtschip „OLDEKERK" overgedragen 11 NIEUWS Op 13 December te 10 uur verliet de „Olde- kerk" de kade van de werf voor de officiële proeftocht. Langs het winters-aandoende landschap voer het schip naar de Hoek en bereikte daar een rustige Noordzee, vermoedelijk een kleine vergoeding voor het vrij onstuimige weer tij dens de met goed gevolg gehouden technische proeftocht op 6 en 7 December. Een wandeling op een schip dat zijn officiële proeftocht maakt, is altijd weer een genot. Alles glimt en spiegelt in de verblijven van officieren en bemanning en in de gangen. In de salons is het prettig zitten, vooral als het buiten om het vriespunt is, zoals op 13 December. De lage temperatuur was dan alles wat het cijfer 13 ons kon aandoen en ook dit was te overkomen. Zeebenen waren beslist overbo dig, zodat niemand van de passagiers deze nuttige instrumenten behoefde te dragen. In volle zee vond de traditionele vlagwisse- ling plaats nadat de gebruikelijke speeches waren uitgesproken. Namens de Directie van Wilton-Fijenoord sprak de heer Ir. B. Wilton de overdrachts rede. Spreker heette alle aanwezigen welkom en richtte zich dan tot de vertegenwoordigers van de V.N.S. Hij dankte voor het vertrou wen, waardoor het mogelijk was, dat na de voltooiing van de „Annekerk" dit schip kon worden gebouwd voor de V.N.S. en sprak tevens woorden van dank tot allen, die aan dit object hadden medegewerkt. Spreker hoopte, dat èn voor de rederij èn voor offi cieren en bemanning de „Oldekerk" een goed schip zal zijn en wenste het een behouden vaart toe. o Namens de V.N.S. sprak de heer G. W. Bak ker, die in zijn speech eveneens dank bracht aan alle medewerkers, zowel personen als in stanties. „Namen noemen kan ik niet, maar toch wil ik één uitzondering maken" zei de heer Bakker. Deze uitzondering betrof dan de heer J. W. Deutekom van „Bureau Veritas". Spreker maakte n.l. melding van het feit, dat deze alom bekende figuur de dienst bij „Veritas" gaat verlaten en de heer Bakker wilde daarom gaarne enkele woorden van waardering spre ken voor de langdurige en prettige samen werking. Dan richt spreker zich tot de heer H. B. Baardman met het verzoek als kapi tein van de „Oldekerk" het sein te geven tot de vlagwisseling. Onder de tonen van het „Wilhelmus" rees de V.N.S.-vlag naar haar rechtmatige plaats en de „Oldekerk" was het eigendom gewor den van de V.N.S. Om pl.m. 3 uur meerde het schip weer aan de kade om daarna zeer spoedig zijn eerste reis te gaan maken. Ook wat ons betreft: Behouden vaart! G. o Voor de belangstellende lezer volgen nogmaals technische bijzonderheden van het schip De hoofdafmetingen zijn: lengte over alles 150,37 m. lengte tussen de 1.1. 138,68 m. breedte op spanten 19,13 m. holte tot shelterdek 12,42 m. holte tot hoofddek 9,83 m. bruto inhoud 7.132 R.T. De „Oldekerk" is ingericht als een open shelterdekschip, maar is zodanig gebouwd, dat het na het sluiten van het shelterdek als voldekscliip met een grotere diepgang (max. 30') kan varen. Het is van geheel gelaste constructie, met toepassing van langsspanten in de dubbele bodem en onder het bovendek. Het draagvermogen is 10.340 ton bij een diepgang als open shelterdecker van 28'0J4" (8,533 m.). Het schip telt twee tussendekken en vijf rui men, met in ruim HI en IV elk vier inge bouwde dieptanks voor het vervoer van stuk goed, eetbare olie of waterballast, terwijl er in de shelterdekruimte van ruim ni nog twee kleine tanks voor houtolie zijn ingericht. Boven luik II is zeer zwaar laadgerei, waar toe zich aan de tweede mast een 120-tons laadboom bevindt, welke o.m. door twee 15- tons lieren wordt bediend. Boven luik IV bevindt zich een 30-tons spier, terwijl het overige laadgerei bestaat uit vier 10-tons en veertien 5-tons laadbomen. Alle laadbomen kunnen getopt gevaren worden. De stuurinrichting bestaat uit een electrisch- hydraulische stuurmachine met telemotor- overbrenging. De totale laadcapaciteit van de „Oldekerk", met inbegrip van de dieptank- en lading koelruimte, bedraagt 571.400 kub.vt. Er zijn twee lading-koel/vrieskamers van to taal 2335 kub.vt. De „Oldekerk" is uitgerust met moderne na vigatiemiddelen, zoals echolood richtingzoe ker, radar, gyrokompas, alsmede met brand- ontdek- en COs-brand-blusinstallatie voor de ruimen, met verklikkerinrichting op de brug.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1955 | | pagina 15