DE BRITS VJ (jj|) NIEUWS Elke dag gebeuren er vele ongevallen in de woningen, op de wegen, op de sportvel den, in de bedrijven. Is het nog nodig, in deze tijd van actie voor veilig verkeer, U het aantal ongevallen te noemen, dat jaarlijks op onze wegen plaats vindt? U weet het al. In 1953 waren er vijf entachtigduizend ongevallen met zesentwin tigduizend gewonden en dertienhonderd do den. In 1955 zullen er gemiddeld vier doden per dag door verkeersongevallen te betreuren zijn. In de bedrijven in Nederland werden in 1951 vierhonderdendertig personen door ongeval len gedood. Ook in ons bedrijf gebeuren er dagelijks vele ongevallen en er is nog geen jaar voorbij gegaan of er waren een of meer dodelijke ongevallen. Tot nu toe is 1955 gelukkig ge weest, in zoverre, dat er op de terreinen van ons bedrijf nog geen lid van ons personeel door een ongeval is gedood. Echter is één van onze werknemers helaas bij het gaan naar zijn werk verongelukt. Het aantal geregistreerde ongevallen daalt ook aanzienlijk dank zij het werk van de heer Sparreboom en zijn medewerkers. Het aantal geregistreerde ongevallen bedroeg bij W.F.: 1950 1951 1952 1953 1954 1955* 25254 26546 25667 20001 16876 15124 (*te verwachten) Zorg dat U Uw werk goed doet, als U het goed doet, doet U Uw werk ook veilig. Hoe beter vakman, hoe beter hij de gevaren van zijn werk weet en begrijpt en hoe minder ri sico's hij loopt. Intussenwe moeten er op rekenen dat ongevallen zullen blijven voorkomen. Als onze ziekenauto weer bij de Geneeskun dige Dienst voorrijdt, is soms al dadelijk te zien, dat de patient ten spoedigste naar een ziekenhuis vervoerd en de familie gewaar schuwd moet worden. Meestal echter wordt de „getroffene" (dat is de officiële aandui ding van het slachtoffer van een ongeval) op „de brits" (dat is de populaire aanduiding van onze rustbanken) gelegd. Op deze rust banken hebben we het best de gelegenheid de getroffene te laten bekomen van de emoties van het ongeval, hem te onderzoeken en als dat nodig is, te behandelen. De rustbanken staan hoger dan de moderne ledikanten, om dat dit voor het onderzoek en de behande ling gemakkelijker is en ze zijn niet bekleed met blanke lakens maar met zeildoek, omdat de meeste patiënten op een scheepswerf bin nen komen in door het werk vuil en vet ge worden kleding. Het onderzoek van een getroffene is vaak niet eenvoudig. Alle lichaamsdelen kunnen bij de gevolgen van het ongeval betrokken zijn: de ledematen, de wervelkolom, de dar men, de nieren, de schedel, de hersenen, enz. Het onderzoek kost tijd. Als er bijvoorbeeld een bloeding is van een van de organen in de buik, dan blijkt soms pas na verloop van enige tijd, dat de toestand van de patient slechter wordt en dat de gevolgen van het ongeval ernstiger waren dan zich aanvanke lijk liet aanzien. Vaak gaan er een of twee uur voorbij vóór besloten kan worden of de patient naar huis, of naar een ziekenhuis vervoerd moet worden. In de ernstige gevallen is door de rust de al gemene toestand van de patient ook verbe terd, zodat het vervoer door hem beter ver dragen wordt. Maar niet alleen de door een ongeval ge troffenen komen op de rustbanken voor onderzoek en behandeling. Waar zoveel dui zenden mensen elke dag bijeen komen kun nen zich vaak plotseling ernstige ziektetoe standen openbaren. Aanvallen van niersteen, van galsteen, maagbloedingen, hartaanval len in verschillende vormen, beroerten ko men elk jaar voor. Niet altijd is het nuttig de patiënten dadelijk te vervoeren. Herhaalde lijk komt het voor dat getracht moet worden het juiste moment voor het vervoer, dat vaak voor de patient een ernstige zaak is, te be palen. Onze rustbanken zijn voor onze patiënten de meest geschikte plaatsen waarover wij be schikken, om het juiste moment van vervoer af te wachten. In ernstige gevallen wordt, als dit wenselijk lijkt, inmiddels hulp van een geestelijke ingeroepen en worden de fa milieleden per taxi gehaald. Ziektegevallen kunnen onverwacht optreden en ongevallen zullen ook wel niet geheel te voorkomen zijn. Maar, gezien de reeds ge noemde daling van het aantal ongevalsmel dingen, mogen we verwachten, dat de rust banken steeds minder voor ongevalspatienten zullen worden gebruikt. De medewerking van iedereen ter voorko ming van ongevallen is hiervoor nodig. J. C. W. Donker, Arts. Voor de verzorging van het Correspondentie-archief wordt gevraagd: EEN VROUWELIJKE BEDIENDE niet ouder dan 20 jaar. Inlichtingen verkrijgbaar by de afdeling Corres pondentie. 15

Wilton Fijenoord Nieuws | 1955 | | pagina 19