X de bekende ONBEKENDE NIEUWS Velen onzer zullen zich nog wel herinneren, hoe de wiskundeleraar ons het oplossen van vergelijkingen trachtte bij te brengen. Daar bij was X de veel geliefde letter uit het alfa- het. De meest uiteenlopende begrippen wer den met die letter aangeduid en na veel ge zwoeg vonden wij dan, dat X een getal, een hoeveelheid kippen, een aantal meters tex tiel, vele hectoliters wijn ofhelemaal niets betekende. In het laatste geval was overdoen" meestal het droevige resultaat. De lezers zullen zich misschien hoofdschud dend afvragen, wat het bovenstaande met het Wilton-Fijenoord-bedrijf heeft te maken. Wij willen dit even uitleggen. In onze admi nistratie bestaat reeds enige tijd een order (bouwno. 753), welke onder de naam X-dam bekend staat. Of het voor de Directie van de Holland- Ainerika-Lijn nu even moeilijk is geweest om deze X op te lossen, als dit het geval was in onze bovengenoemde jeugdjaren, weten wij niet, maar opgelost is het! De X-dam is offi cieel „Statendam" geworden. Uit een kort berichtje in het Novembernummer hebben onze lezers van dit feit kennis kunnen nemen. Naar aanleiding nu van het „ontstaan" van de vierde „Statendam" meende de Redactie goed te doen, enkele herinneringen op te ha len van de vorige schepen met dezelfde naam. Wij vonden de heer Priester bereid om eens te graven in de oude geschiedenis en het re sultaat vinden onze lezers hieronder. Voor deze bijdrage zeggen wij de schrijver dank en eindigen onze inleiding met Al ging de trots der vloot ook menigmaal verloren. Zij werd verfraaid, vergroot opnieuw voor ons herboren! Na deze luchtige, badinerende inleiding willen we thans in de historische en techni sche bijzonderheden van voorgaande Staten- dam's duiken. Vooreerst de naam „Statendam", een naam. die enigszins afwijkt van namen als Veendam, Volendam, Zaandam etc., die een vertrouwde geografische aanduiding vormen. Evenals de S.S. StatendamFoto Centraal Fotopersbureau, Rotterdam).

Wilton Fijenoord Nieuws | 1955 | | pagina 8