<51 NIEUWS Duitsland, België en een andere nederlandse werf, resp. werven, zagen geen kans een zo korte opleveringstijd aan te bieden, zodat wij ook hier weer ons devies „goed en snel werken" trouw bleven. In het W.F.-Nieuws van mei 1955 gaf onze in middels overleden hoofd-ingenieur Ir. J. H. Wilton met gerechtigde voldoening een be schrijving van de metamorfose, welke aan de door hem geleide werf te Rotterdam, het motor-passagiersschip „W. F. van der Wyck" onderging. Het prachtige witte salonsehip, dat thans onder de naam „Erasmus" deel uitmaakt van de Spidovloot, trekt op de rivier direct de aandacht. Voor het motorschip „Karamea" hebben wij dit jaar twee nieuwe krukassen gemaakt. Deze krukassen zijn van het halfop gebouwde type, met een totaalgewicht van plm. 80 ton, welke assen binnen 3 maanden na de opdracht geheel gereed afgeleverd werden. Van onze twee nieuwe gegraven beton nen dokken werd één inmiddels in ge bruik genomen, na indienststelling op 27 december door Mevrouw A. L. van Daalen- Beekenkamp, het andere nadert zijn vol tooiing; mede gezien de steeds toenemende tonnenmaat der schepen, zullen deze een welkome aanvulling van de reeds voorhan den dokcapaciteit vormen. Het is alt'jd bij zonder jammer aanvragen tot dokken van schepen te moeten afwijzen, omdat de dok ken bezet zijn. De capaciteit ondergaat thans een sterke toename, zodat wij onze zaken vrienden in de toekomst niet zullen behoe ven teleur te stellen. Wij moeten hier ook nog even memoreren dat in de vroegere strook van het Sterrebos intussen ook gedeeltelijk gereed kwam het nieuwe bedrijfskantoor, dat inmiddels voor zover het klaar is, ter beschikking werd gesteld voor de werkzaamheden op de „Ka- rel Doorman". Met de hoge silhouetten van de nieuwe hal len voor de Machinefabriek zijn de meesten al weer vertrouwd geraakt. Geheel gereed kwam deze aanwinst nog niet, maar in het a.s. voorjaar hopen wij toch zover te zijn, dat een deel van ons personeel het voorrecht zal genieten in een moderne, lichte omgeving, aan overwegend nieuwe machines, van hun beste kunnen blijk te geven. Onze Bedrijfsschool was volledig bezet en er wordt thans tot uitbreiding overgegaan. Daardoor zal een groter aantal jongelui dan tot dusver mogelijk was, kunnen worden op geleid, zodat ten dele kan worden voorzien in de zo dringende behoefte aan bekwame, geschoolde werkkrachten. De school werd ook dit jaar wederom met een aantal zeer moderne machines verrijkt. Zoals bekend leidt de school niet alleen op, doch voor een groot gedeelte wordt daar reeds productief werk geleverd. Verscheidene omscholingscursussen vonden dit jaar plaats. Wat betreft de veiligheid bij de arbeid, de veiligheidsinspecteur en zijn medewerkers, die voortdurend in de weer zijn en die ook in het W.F.-Nieuws nuttige wenken geven, klopten, blijkens het afnemend aantal onge vallen, niet aan dovemansoren. Wij zijn er nog niet, maar wij komen er wel toe om het on- gevallencijfer tot een minimum te beperken mits ieder nog meer dan tot nu toe mede werkt. Men neme in het belang van zichzelf en zijn kameraden geen onverantwoorde ri sico's. Een scheepswerf is zoals men weet nu eenmaal geen watten- of schuimrubber fa briek; wij hebben hier met hard staal te doen. Tenslotte een overzicht van het nog onder handen, resp. in bestelling zijnde werk: Onderzeeboot jager „B" „Overijssel" voor de Koninklijke Marine; 2 onderzeeboten voor de KoninklijkeMarine; Tankschip „Kosicia" voor de Koninklijke Shell Groep - 18.000 t.d.w. Tankschip voor de Caltex - 32.000 t.d.w.; Mijnenveger „Naarden" voor de Koninklijke Marine; Vracht-passagiersschip „Dinteldijk" - 12.000 t.d.w. voor de H.A.L.; Passagiersschip „Statendam" - 22.000 b.r.t. voor de H.A.L. 2 Vracht-passagiersschepen - 12.000 t.d.w. voor de Kon. Rott. Llovd; 3 Tankschepen - 19.800 t.d.w. voor buiten landse rekening; 1 Tankschip - 26.500 t.d.w. voor de Société Fran<;aise de Transports Pétroliers; 2 Vrachtschepen - 15.000 t.d.w. voor Phs. van Ommeren N.V.; Passagiersschip „Randfontein" - 10.500 t.d.w. voor de Vereenigde Nederlandsche Scheep vaart Mij. N.V. 3 Tankschepen - 32.500 t.d.w. voor de Kon. Shell Groep 1 Tankschip - 18.000 t.d.w. voor de Kon. Shell Groep. Verder moeten voor verschillende schepen van dit lijstje de ketels gemaakt worden. Tot op heden nog 9, zodat de ketelmakerij voorlopig nog wel even vooruit kan. De Machinefabriek heeft ook nog wel iets op het programma staan; vier Doxfordmo- toren, waarvan er drie naar het buitenland zullen gaan, vier grote M.A.N.-inotoren en circa tien turbine-installaties. Daarbij komen nog ongeveer 23 kleine M.A.N.-motoren van 13

Wilton Fijenoord Nieuws | 1956 | | pagina 15