NIEUWS 4 Ten slotte nog een enkel woord over de be tekenis van de juist plaats geliad hebbende gebeurtenis. Deze gaat nl. uit over de gren zen van het bedrijf Wilton-Fijenoord. Er wordt zo dikwijls verondersteld, dat de waar de van een havenstad bepaald wordt door de wateroppervlakte, baar opslagloodsen en haar los- en laad-faciliteiten. Dit is echter in zijn algemeenheid niet juist en doet te kort aan de rol, welke in het havenbestel aan een dok- en reparatiebedrijf dient te worden toe gekend. Ik meen zonder meer te mogen zeg gen, dat een havenbedrijf niet volledig is in dien daarin de dokken en werkplaatsen zou den ontbreken om de schepen welke goede ren af- en aanvoeren te kunnen droogzetten of de noodzakelijke herstellingen aan schip en machines te kunnen verrichten. In dit licht bezien krijgt de inbedrijfstelling van het nieuwe dok eerst de haar toekomende betekenis en wordt het belang van ons be drijf voor de wereldhaven „Rotterdam" er door onderstreept. Wat de bijzonderheden van het nieuwe dok betreft: ik mag mij van de vermelding daar van ontslagen achten door de korte beschrij ving welke U met het programma werd aan geboden. Ik moet mij trouwens ook wat de tijd betreft beperken. Wat achter deze su- iniere beschrijving schuil gaat en waarop ik even de aandacht wil vestigen is de omvang rijke hoeveelheid denk- en speurwerk, welke zijn verricht voordat tot de eigenlijke con structie kon worden overgegaan. Ik doe nie mand te kort wanneer ik als de centrale fi guur in deze voorbereidende periode van werkzaamheden de naam noem van mijn col lega Van Daalen. Puttende uit zijn jarenlange ervaring in ons bedrijf als geheel en van de dok- en reparatieafdeling in het bijzonder, heeft hij op het ontwerp en daarna op de uit voering van heil ;bouwwerk zijn persoonlijk stempel gedrukt en resultaten bereikt, welke deze twee dokken zullen doen behoren tot de modernste en doelmatigste welke in hun soort in de scheepsreparatiewereld worden aange troffen. Van Daalen, deze dag moet voor jou in het bijzonder een belangrijke zijn. Ik hoop, dat je er in de komende jaren getuige van zult kunnen zijn, dat je dokken de reputatie van onze Maatschappij in de wereld zullen hoog houden en versterken. Van Daalen, dank en hulde voor het prach tige werk. Met het ontwerp, de constructieve vormge ving en het bouwtoezicht werd het Architec tenbureau F. C. de Weger belast, dat zijn sporen op velerlei bouwkundig gebied in ons bedrijf reeds heeft verdiend. Dank zij het voortreffelijke voorproject en aanvullende bestek, kon de inschrijving vlot verlopen en werden onaangename verrassingen tijdens de bouw voorkomen. Heer De Weger, U en Uw staf hebben daar mede uitstekend werk en in vele opzichten pioniersarbeid verricht. Onze hartelijke dank voor deze buitengewone prestatie. Al spoedig, nl. reeds ten tijde van het vóór- ontwerp en de aanbestedingen en daarna ge durende de bouw, werd de behoefte gevoeld aan een deskundige, die ons in de netelige vraagstukken, welke de aard van het werk deden verwachten en die op velerlei gebied konden liggen, van advies zou kunnen die nen. Wij waren zo gelukkig in de Heer Ir. Eggink, hoofdingenieur, directeur Sluizen en Stuwen van de Rijkswaterstaat en die, zoals U wellicht bekend is, de leiding heeft van de bouw van de nieuwe vlootbasis in Nieuwe- (liep en van de tunnels te Velsen, de deskun dige te vinden, bereid als onze adviseur op te treden en een speciale controle op het werk uit te oefenen. Nu de bouw praktisch gereed is kunnen wij zonder meer verklaren, dat de Heer Eggink ons herhaaldelijk op de meest doeltreffende wijze ter zijde heeft gestaan en wij willen hem daarvoor van deze plaats onze bijzondere dank betuigen. Doch niet met de constructieve, bodemtech- nische, e.d. vraagstukken alleen, kregen wij tijdens de bouw te maken. Een probleem, dat ons veel hoofdbrekens heeft gekost en dat er een was van de eerste orde, was dat van liet grondwater. Ook voor dit speciale vraag stuk bleek het aan te bevelen de hulp van een deskundige in te roepen en wij waren zo gelukkig in de Heer Dr. Ir. Lindenbergh iemand te vinden, die op dit gebied een re putatie geniet, welke over onze grenzen reikt. Zijn adviezen, welke ten nauwste samenhin gen met de belangen van de bij de bouw in geschakelde verzekeringsmaatschappijen heb ben er veel toe bijgedragen naar beide zijden een gunstige sfeer te scheppen, waarin het mogelijk was de gerezen kwesties tot een be vredigende oplossing te brengen. Dr. Linden bergh, ook namens mijn collega's hartelijk dank voor hetgeen gij in het belang van een goede gang van zaken hebt gepresteerd. Sprekende over de verzekeringsmaatschap pijen wil ik niet nalaten mijn waardering te uiten voor de coulante en onbekrompen wijze waarop de hangende kwesties door hen tot oplossing zijn gebracht. Ik mag daarvoor een woord van bijzondere dank richten tot

Wilton Fijenoord Nieuws | 1956 | | pagina 6